Foreman - en to ru translation catalogue (2524 entries)

en: Failed to fetch:
ru: Не удалось получить:

en: Sorry but no templates were configured.
ru: Шаблоны не настроены.

en: Loading ...
ru: Загрузка...

en: Exit Full Screen
ru: Закрыть полноэкранный режим

en: Details
ru: Детали

en: Reset zoom
ru: Восстановить масштаб

en: Loading
ru: Загрузка

en: %s host | %s hosts
ru[0]: %s узел
ru[1]: %s узла
ru[2]: %s узлов
ru[3]: %s узлов

en: Fact distribution chart
ru: График распределения

en: Failed to load chart
ru: Ошибка загрузки графика

en: Click to undo adding this class
ru: Щелкните, чтобы отменить добавление класса

en: belongs to config group
ru: принадлежит к группе настроек

en: Click to remove config group
ru: Кликните, чтобы удалить группу настроек

en:  Remove
ru: Удалить

en: There was an error listing VMs: %(status)s %(statusText)s
ru: Произошла ошибка при получении списка виртуальных машин: %(status)s %(statusText)s

en: physical @ NAT %s
ru: физический @ NAT %s

en: physical @ bridge %s
ru: физический @ мост %s

en: Are you sure you want to delete this widget from your dashboard?
ru: Вы точно хотите удалить этот виджет из обзора?

en: Widget removed from dashboard.
ru: Виджет удален из обзора.

en: Error removing widget from dashboard.
ru: Ошибка удаления виджета из обзора.

en: Widget positions successfully saved.
ru: Положение виджета сохранено.

en: Failed to save widget positions.
ru: Сбой сохранения положения виджета.

en: Nothing to restore
ru: Нет элементов для восстановления

en: Loading interfaces information ...
ru: Загрузка информационного интерфейса...

en: Error loading interfaces information: %s
ru: Ошибка загрузки информационного интерфейса: %s

en: Loading virtual machine information ...
ru: Загрузка информации о виртуальной машине...

en: Error loading virtual machine information: %s
ru: Произошла ошибка при загрузке информации о виртуальной машине: %s

en: Loading parameters...
ru: Загрузка параметров...

en: Please select
ru: Выберите

en: No subnets
ru: Нет подсетей

en: Error generating IP: %s
ru: Ошибка генерации IP: %s

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Primary
ru: Основной

en: Provisioning
ru: Подготовка

en: Some other interface is already set as primary. Are you sure you want to use this one instead?
ru: Другой интерфейс выбран как первичный. Вы точно хотите его заменить?

en: Some other interface is already set as provisioning. Are you sure you want to use this one instead?
ru: Другой интерфейс выбран как подготовительный. Вы точно хотите его заменить?

en: virtual attached to %s
ru: виртуально подключено к %s

en: virtual
ru: виртуальный

en: physical
ru: физический

en: Reboot and build
ru: Перезагрузить и собрать

en: Build
ru: Сборка

en: Select All
ru: Выбрать все

en: All items
ru: Все

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Filter
ru: Фильтр

en: Deselect All
ru: Отменить выбор

en: Selected items
ru: Выбранные

en: Select this since it belongs to a host
ru: Выберите, так как это принадлежит узлу

en: This is used by a host
ru: Используется узлом

en: This is inherited from parent
ru: Унаследован от родителя

en: Parent is already selected
ru: Родитель уже выбран

en: new
ru: новый

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Medium
ru: Носитель

en: Very Strong
ru: Очень сильный

en: Normal
ru: Обычный

en: Strong
ru: Сильный

en: Weak
ru: Слабый

en: Your password is too short
ru: Ваш пароль слишком короткий

en: Do not use your email as your password
ru: Не используйте своей email как пароль

en: Your password cannot contain your username
ru: Ваш пароль не может содержать Ваше имя пользователя

en: Use different character classes
ru: Используйте разные классы символов

en: Too many repetitions
ru: Слишком много повторений

en: Your password contains sequences
ru: Ваш пароль содержит последовательность

en: password match
ru: пароли совпадают

en: passwords do not match
ru: пароли не совпадают

en: You are about to override the editor content, are you sure?
ru: Содержимое окна редактора будет переопределено. Продолжить?

en: No changes
ru: Нет изменений

en: Rendering the template, please wait...
ru: Отрисовка шаблона, пожалуйста подождите...

en: There was an error during rendering, return to the Code tab to edit the template.
ru: Произошла ошибка во время отрисовки, вернитесь на вкладку Кода для редактирования шаблона.

en: You are about to override the editor content with a previous version, are you sure?
ru: Содержимое окна редактора будет заменено предыдущей версией. Продолжить?

en: Revert to revision from: %s
ru: Восстановить редакцию от %s

en: View Diff
ru: Просмотр отличий

en: Click to edit..
ru: Изменить...

en: Save
ru: Сохранить

en: Cancel
ru: Отмена

en: must set host and port
ru: должно определять имя узла и порт

en: Connected (unencrypted) to: %s
ru: Установлено незашифрованное соединение с %s

en: Admin permissions required
ru: Требуется административный доступ

en: %{param} is not allowed as nested parameter for %{controller_name}. Allowed parameters are %{allowed_params}
ru: %{param} не может быть передан в %{controller_name}. Доступные параметры: %{allowed_params}

en: %{resource_name} not found by id '%{id}'
ru: %{resource_name} не найден по коду '%{id}'

en: unknown permission for %s
ru: неизвестное разрешение для %s

en: sync external user groups on login
ru: синхронизировать внешние группы пользователя при входе

en: Foreman API v1 is deprecated. Please use v2. If you still need to use v1, you may do so by either passing 'version=1' in the Accept Header or using api/v1/ in the URL.
ru: Foreman API v1 устарел. Используйте v2. Если Вам все еще необходимо использовать v1, то укажите параметр 'version=1' в принимаемых заголовках или используйте путь api/v1/ в URL.

en: for Libvirt and VMware only
ru: только для Libvirt и VMware

en: Cannot delete group %{current} because it has nested groups.
ru: Группа %{current} не может быть удалена, так как она содержит другие группы.

en: List all architectures
ru: Список всех архитектур

en: List all architectures for operating system
ru: Список всех архитектур операционных систем

en: ID of operating system
ru: Код операционной системы

en: Show an architecture
ru: Показать в архитектурах

en: Operating system IDs
ru: Коды операционных систем

en: Create an architecture
ru: Создать архитектуру

en: Update an architecture
ru: Изменить архитектуру

en: Delete an architecture
ru: Удалить архитектуру

en: List all audits
ru: Список всех проверок

en: List all audits for a given host
ru: Список всех проверок для данного узла

en: Show an audit
ru: Показать проверку

en: List all LDAP authentication sources
ru: Список всех источников LDAP-авторизации

en: Show an LDAP authentication source
ru: Показать источник LDAP-авторизации

en: defaults to 389
ru: по умолчанию 389

en: groups base DN
ru: базовый DN для групп

en: type of the LDAP server
ru: тип LDAP сервера

en: LDAP filter
ru: Фильтр LDAP

en: Create an LDAP authentication source
ru: Создать источник LDAP-авторизации

en: Update an LDAP authentication source
ru: Изменить источник LDAP-авторизации

en: Delete an LDAP authentication source
ru: Удалить источник LDAP-авторизации

en: List all autosign entries
ru: Список всех записей автоматического входа

en: Foreman API v2 is currently the default API version.
ru: Foreman API v2 теперь используется по умолчанию.

en: paginate results
ru: разместить результат на нескольких страницах

en: number of entries per request
ru: количество записей на запрос

en: filter results
ru: отфильтровать результаты

en: sort results
ru: отсортировать результаты

en: REPLACE locations with given ids
ru: ЗАМЕСТИТЬ местоположения с заданным кодом

en: REPLACE organizations with given ids.
ru: ЗАМЕСТИТЬ организации с заданным кодом

en: Scope by locations
ru: Ограничить местоположением

en: Scope by organizations
ru: Ограничить организацией

en: List all bookmarks
ru: Список всех закладок

en: Show a bookmark
ru: Показать закладку

en: Create a bookmark
ru: Создать закладку

en: Update a bookmark
ru: Изменить закладку

en: Delete a bookmark
ru: Удалить закладку

en: List all global parameters.
ru: Список всех глобальных параметров

en: Show a global parameter
ru: Показать глобальный параметр

en: Create a global parameter
ru: Создать глобальный параметр

en: Update a global parameter
ru: Изменить глобальный параметр

en: Delete a global parameter
ru: Удалить глобальный параметр

en: Create a compute attributes set
ru: Создать набор вычислительных атрибутов

en: Update a compute attributes set
ru: Изменить набор вычислительных атрибутов

en: List of compute profiles
ru: Список вычислительных профилей

en: Show a compute profile
ru: Показать вычислительный профиль

en: Create a compute profile
ru: Создать вычислительный профиль

en: Update a compute profile
ru: Изменить вычислительный профиль

en: Delete a compute profile
ru: Удалить вычислительный профиль

en: List all compute resources
ru: Список всех вычислительных ресурсов

en: Show a compute resource
ru: Показать вычислительный ресурс

en: Providers include %{providers}
ru: Поставщики включают %{providers}

en: URL for Libvirt, oVirt, and OpenStack
ru: URL для Libvirt, oVirt, и OpenStack

en: Username for oVirt, EC2, VMware, OpenStack. Access Key for EC2.
ru: Имя пользователя для oVirt, EC2, VMware, OpenStack. Ключ доступа для EC2.

en: Password for oVirt, EC2, VMware, OpenStack. Secret key for EC2
ru: Пароль для oVirt, EC2, VMware, OpenStack. Секретный ключ для EC2

en: for oVirt, VMware Datacenter
ru: для oVirt, VMware Datacenter

en: for EC2 only
ru: только для EC2

en: for OpenStack only
ru: только для OpenStack

en: for VMware
ru: для VMware

en: Create a compute resource
ru: Создать вычислительный ресурс

en: Update a compute resource
ru: Изменить вычислительный ресурс

en: Delete a compute resource
ru: Удалить вычислительный ресурс

en: List available images for a compute resource
ru: Список доступных образов для вычислительного ресурса

en: List available clusters for a compute resource
ru: Список доступных кластеров для вычислительного ресурса

en: List available folders for a compute resource
ru: Список доступных папок для вычислительного ресурса

en: List available networks for a compute resource
ru: Список доступных сетей для вычислительного ресурса

en: List available networks for a compute resource cluster
ru: Список доступных сетей для кластера вычислительных ресурсов

en: List resource pools for a compute resource cluster
ru: Список ресурсных пулов для кластера вычислительных ресурсов

en: List storage domains for a compute resource
ru: Список областей хранилища для вычислительного ресурса

en: List attributes for a given storage domain
ru: Список атрибутов для данной области хранилища

en: Associate VMs to Hosts
ru: Связать ВМ с узлами

en: List of config groups
ru: Список групп настроек

en: Show a config group
ru: Показать группу настроек

en: Create a config group
ru: Создать группу настроек

en: Update a config group
ru: Изменить группу настроек

en: Delete a config group
ru: Удалить группу настроек

en: List provisioning templates
ru: Список шаблонов подготовки

en: List provisioning templates per operating system
ru: Список шаблонов подготовки по операционным системам

en: List provisioning templates per location
ru: Список шаблонов подготовки по местоположениям

en: List provisioning templates per organization
ru: Список шаблонов подготовки по организациям

en: Show provisioning template details
ru: Показать шаблон подготовки подробно

en: template name
ru: имя шаблона

en: not relevant for snippet
ru: не относится к фрагменту

en: Array of template combinations (hostgroup_id, environment_id)
ru: Массив комбинации шаблонов (код_группыхостов, код_окружения)

en: Array of operating system IDs to associate with the template
ru: Массив кодов операционных систем связанных с шаблонами

en: Whether or not the template is locked for editing
ru: Заблокирован ли шаблон для редактирования

en: Create a provisioning template
ru: Создать шаблон подготовки

en: Update a provisioning template
ru: Изменить шаблон подготовки

en: template version
ru: версия шаблона

en: Delete a provisioning template
ru: Удалить шаблон подготовки

en: Update the default PXE menu on all configured TFTP servers
ru: Изменить PXE меню по умолчанию для всех настроенных TFTP сереверов

en: Clone a provision template
ru: Клонировать шаблон подготовки

en: Get dashboard details
ru: Получить подробный обзор

en: List of domains
ru: Список доменов

en: List of domains per subnet
ru: Список доменов по подсетям

en: List of domains per location
ru: Список доменов по местоположениям

en: List of domains per organization
ru: Список доменов по организациям

en: ID of subnet
ru: Код подсети

en: Show a domain
ru: Показать домен

en: Numerical ID or domain name
ru: Цифровой код или имя домена

en: The full DNS domain name
ru: Полное DNS имя домена

en: Description of the domain
ru: Описание домена

en: DNS proxy to use within this domain
ru: DNS прокси для использования с доменом

en: Array of parameters (name, value)
ru: Массив параметров (имя, значение)

en: Create a domain
ru: Создать домен

en: Update a domain
ru: Изменить домен

en: Delete a domain
ru: Удалить домен

en: List all environments
ru: Список окружений

en: List environments of Puppet class
ru: Список окружений для классов Puppet

en: List environments per location
ru: Список окружений по местоположениям

en: List environments per organization
ru: Список окружений по организациям

en: ID of Puppet class
ru: Код класса Puppet

en: Show an environment
ru: Показать окружение

en: Create an environment
ru: Создать окружение

en: Update an environment
ru: Изменить окружение

en: Delete an environment
ru: Удалить окружение

en: List all external user groups for user group
ru: Список всех внешних групп для группы пользователя

en: List all external user groups for LDAP authentication source
ru: Список всех внешних групп для источника LDAP авторизации

en: ID or name of user group
ru: Код или имя группы пользователя

en: Show an external user group for user group
ru: Показать внешнюю группу пользователя для группы пользователя

en: Show an external user group for LDAP authentication source
ru: Показать внешнюю группу пользователя для источника LDAP авторизации

en: ID or name of external user group
ru: Код или имя внешней группы пользователя

en: External user group information
ru: Информация о внешней группе пользователя

en: External user group name
ru: Имя внешней группы пользователя

en: ID of linked authentication source
ru: Код или связанный источник авторизации

en: Create an external user group linked to a user group
ru: Создать внешнюю группу пользователя связанную с группой пользователя

en: Update external user group
ru: Изменить внешнюю группу пользователя

en: Refresh external user group
ru: Обновить внешнюю группу пользователя

en: Delete an external user group
ru: Удалить внешнюю группу пользователя

en: ID or name external user group
ru: Код или внешней группы пользователя

en: List all fact values
ru: Список всех фактических значений

en: List all fact values of a given host
ru: Список всех фактических значений для данного узла

en: List all filters
ru: Список всех фильтров

en: Show a filter
ru: Показать фильтр

en: Create a filter
ru: Создать фильтр

en: Update a filter
ru: Изменить фильтр

en: Delete a filter
ru: Удалить фильтр

en: Show available API links
ru: Показать ссылки доступных API

en: Show status
ru: Показать состояние

en: List all Puppet class IDs for host
ru: Список всех кодов классов Puppet для узла

en: Add a Puppet class to host
ru: Добавить класс Puppet к узлу

en: ID of host
ru: Код узла

en: Remove a Puppet class from host
ru: Удалить класс Puppet из узла

en: List all Puppet class IDs for host group
ru: Список всех кодов классов Puppet для группы узлов

en: Add a Puppet class to host group
ru: Добавить класс Puppet к группе узлов

en: ID of host group
ru: Код группы узлов

en: Remove a Puppet class from host group
ru: Удалить класс Puppet из группы узлов

en: List all host groups
ru: Список всех групп узлов

en: List all host groups for a Puppet class
ru: Список всех групп для класса Puppet

en: List all host groups per location
ru: Список всех групп по местоположениям

en: List all host groups per organization
ru: Список всех групп по организациям

en: Show a host group
ru: Показать группу узлов

en: Create a host group
ru: Создать группу узлов

en: Update a host group
ru: Изменить группу узлов

en: Delete a host group
ru: Удалить группу узлов

en: Cannot delete group %{current} because it has nested host groups.
ru: Не удалось удалить группу %{current}, так как она содержит группы узлов.

en: Clone a host group
ru: Клонировать группу узлов

en: List all hosts
ru: Список всех узлов

en: List all hosts for a host group
ru: Список всех узлов в группе узлов

en: List hosts per location
ru: Список узлов по местоположениям

en: List hosts per organization
ru: Список узлов по организациям

en: List hosts per environment
ru: Список узлов по окружениям

en: ID of location
ru: Код местоположения

en: ID of organization
ru: Код организации

en: ID of environment
ru: Код окружения

en: Show a host
ru: Показать узел

en: required if locations are enabled
ru: требуется, если используются местоположения

en: required if organizations are enabled
ru: требуется, если используются организации

en: required if host is managed and value is not inherited from host group
ru: требуется, если узел управляется и значение не унаследовано из группы узлов

en: not required if using a subnet with DHCP proxy
ru: не требуется, если используется подсеть с DHCP прокси

en: required for managed host that is bare metal, not required if it's a virtual machine
ru: требуется для управления узлом на голом железе, не требуется для виртуальной машины

en: required if not imaged based provisioning and host is managed and value is not inherited from host group
ru: требуется, если не отображается на основе подготовки, узел управляется и значение не унаследовано из группы узлов

en: required if host is managed and custom partition has not been defined
ru: требуется, если узел и пользовательский раздел не были объявлены

en: nil means host is bare metal
ru: ноль обозначает узел на голом железе

en: required if host is managed and value is not inherited from host group or default password in settings
ru: требуется, если узел управляется и значение не унаследовано из группы узлов или не задан пароль по умолчанию в настройках

en: Host's owner type
ru: Тип владельца узла

en: True/False flag whether a host is managed or unmanaged. Note: this value also determines whether several parameters are required or not
ru: Параметр Истина/Ложь указывает управляется узел или нет. Примечание: это значение также определяет, требуется ли несколько параметров или нет.

en: UUID to track orchestration tasks status, GET /api/orchestration/:UUID/tasks
ru: UUID для инструментального отслеживания состояния задания, GET /api/orchestration/:UUID/tasks

en: Additional information about this host
ru: Дополнительная информация об этом узле

en: Host's network interfaces.
ru: Сетевые интерфейсы узла.

en: Additional compute resource specific attributes.
ru: Специфичные дополнительные атрибута вычислительного ресурса.

en: Create a host
ru: Создать узел

en: Update a host
ru: Изменить узел

en: Delete a host
ru: Удалить узел

en: Get status of host
ru: Получить состояние узла

en: Get vm attributes of host
ru: Получить атрибуты ВМ узла

en: Force a Puppet agent run on the host
ru: Насильно запустить агента Puppet на узле

en: Disassociate the host from a VM
ru: Отвязать узел от ВМ

en: Run a power operation on host
ru: Запустить операцию по управлению питанием на узле

en: power action, valid actions are (on/start), (off/stop), (soft/reboot), (cycle/reset), (state/status)
ru: управление питанием, доступные действия: (включить/запустить), (выключить/остановить), (перезагрузка), (сброс), (состояние)

en: Unknown power action: available methods are %s
ru: Неизвестное действие по управлению питанием, доступные методы: %s

en: Boot host from specified device
ru: Загрузить узел с определенного устройства

en: boot device, valid devices are disk, cdrom, pxe, bios
ru: загрузочное устройство, доступные устройства: диск, компакт диск, сеть, BIOS

en: Unknown device: available devices are %s
ru: Неизвестное устройство: доступные устройства: %s

en: Upload facts for a host, creating the host if required
ru: Загрузить факты узла, требуемые для создания узла

en: hostname of the host
ru: имя узла

en: hash containing the facts for the host
ru: хэш содержит факты узла

en: optional: certname of the host
ru: выборочно: имя сертификата узла

en: optional: the STI type of host to create
ru: выборочно: тип STI узла для создания

en: Invalid type for host creation via facts: %s
ru: Не верный тип для создаваемого узла для: %s

en: A problem occurred when detecting host type: %s
ru: Возникла проблема при поиске типа узла: %s

en: List all images for a compute resource
ru: Список всех образов для вычислительного ресурса

en: List all images for operating system
ru: Список всех образов для операционных систем

en: List all images for architecture
ru: Список всех образов для архитектур

en: ID of compute resource
ru: Код вычислительного ресурса

en: ID of architecture
ru: Код архитектуры

en: Show an image
ru: Показать образ

en: Create an image
ru: Создать образ

en: Update an image
ru: Изменить образ

en: Delete an image
ru: Удалить образ

en: List all interfaces for host
ru: Список всех интерфейсов узла

en: List all interfaces for domain
ru: Список всех интерфейсов для домена

en: List all interfaces for subnet
ru: Список всех интерфейсов для подсети

en: ID or name of host
ru: Код или имя узла

en: ID or name of domain
ru: Код или имя домена

en: ID or name of subnet
ru: Код или имя подсети

en: Show an interface for host
ru: Показать интерфейс узла

en: ID or name of interface
ru: Код или имя интерфейса

en: MAC address of interface. Required for managed interfaces on bare metal.
ru: MAC адрес интерфейса. Требуется для управления интерфейсами на голом железе.

en: IP address of interface
ru: IP адрес интерфейса

en: Interface type, e.g. bmc. Default is %{default_nic_type}
ru: Тип интерфейса, например bmc. По умолчанию %{default_nic_type}

en: Interface's DNS name
ru: DNS имя интерфейса

en: Foreman subnet ID of interface
ru: Код подсети Foreman для интерфейса

en: Foreman domain ID of interface. Required for primary interfaces on managed hosts.
ru: Код домена Foreman для интерфейса. Требуется для первичного интерфейса на управляемых узлах.

en: Device identifier, e.g. eth0 or eth1.1
ru: Имя интерфейса, например eth0 или eth1.1

en: Should this interface be managed via DHCP and DNS smart proxy and should it be configured during provisioning?
ru: Должен ли интерфейс управляться DHCP и DNS капсулем и должен ли он быть сконфигурирован во время подготовки?

en: Should this interface be used for constructing the FQDN of the host? Each managed hosts needs to have one primary interface.
ru: Должен ли интерфейс быть использован для построения FQDN имени узла? Каждый управляемый узел должен иметь один первичный интерфейс.

en: Should this interface be used for TFTP of PXELinux (or SSH for image-based hosts)? Each managed hosts needs to have one provision interface.
ru: Должен ли интерфейс быть использован для сетевой загрузки через TFTP (или SSH для основанных на образах узлах)? Каждый управляемый узел должен иметь один интерфейс для подготовки.

en: Only for BMC interfaces.
ru: Только для интерфейсов BMC.

en: Interface provider, e.g. IPMI. Only for BMC interfaces.
ru: Поставщик интерфейса, например IPMI. Только для интерфейса BMC.

en: Alias or VLAN device
ru: Псевдоним или VLAN устройства.

en: VLAN tag, this attribute has precedence over the subnet VLAN ID. Only for virtual interfaces.
ru: Метка VLAN, этот атрибут имеет приоритет над подсетью VLAN ID. Только для виртуальных интерфейсов.

en: Identifier of the interface to which this interface belongs, e.g. eth1. Only for virtual interfaces.
ru: Идентификатор интерфейса к которому принадлежит этот интерфейс, например eth1. Только для виртуальных интерфейсов.

en: Bond mode of the interface, e.g. balance-rr. Only for bond interfaces.
ru: Режим агрегации интерфейсов, например балансировка "бегающий кролик". Только для агрегированных интерфейсов.

en: Identifiers of slave interfaces, e.g. `['eth1', 'eth2']`. Only for bond interfaces.
ru: Идентификатор подчиненного интерфейса, например ['eth1', 'eth2']. Только для агрегированных интерфейсов.

en: Space separated options, e.g. miimon=100. Only for bond interfaces.
ru: Разделенные пробелами варианты, например miimon=100. Только для агрегированных интерфейсов.

en: Additional compute resource specific attributes for the interface.
ru: Дополнительные атрибуты вычислительного ресурса определенные для интерфейса.

en: interface information
ru: информация об интерфейсе

en: Create an interface on a host
ru: Создать интерфейс на узле

en: Update a host's interface
ru: Изменить интерфейс узла

en: ID of interface
ru: Код интерфейса

en: Delete a host's interface
ru: Удалить интерфейс узла

en: a location
ru: местоположение

en: List of email notifications
ru: Список всех почтовых уведомлений

en: Show an email notification
ru: Показать почтовое уведомление

en: Numerical ID or email notification name
ru: Цифровой код или имя почтового уведомления

en: Operating system family, available values: %{operatingsystem_families}
ru: Семейство операционных систем, доступные значения: %{operatingsystem_families}

en: List all installation media
ru: Список всех установочных носителей

en: List all media for an operating system
ru: Список всех носителей операционной системы

en: List all media per location
ru: Список всех носителей по местоположению

en: List all media per organization
ru: Список всех носителей по организации

en: Show a medium
ru: Показать носитель

en: Name of media
ru: Имя носителя

en: Create a medium
ru: Создать носитель

en: Update a medium
ru: Изменить носитель

en: Delete a medium
ru: Удалить носитель

en: List all hardware models
ru: Список всего оборудования

en: Show a hardware model
ru: Показать оборудование

en: Create a hardware model
ru: Создать оборудование

en: Update a hardware model
ru: Изменить оборудование

en: Delete a hardware model
ru: Удалить оборудование

en: List all operating systems
ru: Список всех операционных систем

en: List all operating systems for nested architecture
ru: Список всех операционных систем для вложенной архитектуры

en: List all operating systems for nested medium
ru: Список всех операционных систем для вложенного носителя

en: List all operating systems for nested partition table
ru: Список всех операционных систем для вложенной таблицы разделов

en: List all operating systems for nested provisioning template
ru: Список всех операционных систем для вложенного шаблона подготовки

en: ID of medium
ru: Код носителя

en: ID of partition table
ru: Код таблицы разделов

en: ID of template
ru: Код шаблона

en: Show an operating system
ru: Показать операционную систему

en: Root password hash function to use, one of MD5, SHA256, SHA512, Base64
ru: Хэш функция для пароля суперпользователя должна быть одна из MD5, SHA256, SHA512, Base64

en: IDs of associated architectures
ru: Код связанных архитектур

en: IDs of associated provisioning templates
ru: Код связанных шаблонов подготовки

en: IDs of associated media
ru: Код связанных носителей

en: IDs of associated partition tables
ru: Код связанных таблиц разделов

en: Create an operating system
ru: Создать операционную систему

en: Update an operating system
ru: Изменить операционную систему

en: Delete an operating system
ru: Удалить операционную систему

en: List boot files for an operating system
ru: Список загрузочных файлов операционной системы

en: an organization
ru: организация

en: List default templates combinations for an operating system
ru: Список комбинаций шаблонов по умолчанию для операционной системы

en: List operating systems where this template is set as a default
ru: Список операционных систем, для которых данных шаблон установлен как по умолчанию

en: ID of provisioning template
ru: Код шаблона подготовки

en: Show a default template combination for an operating system
ru: Показать комбинацию шаблонов по умолчанию для операционной системы

en: Create a default template combination for an operating system
ru: Создать комбинацию шаблонов по умолчанию для операционной системы

en: Update a default template combination for an operating system
ru: Изменить комбинацию шаблонов по умолчанию для операционной системы

en: Delete a default template combination for an operating system
ru: Удалить комбинацию шаблонов по умолчанию для операционной системы

en: List of override values for a specific smart variable
ru: Список заменяемых значений для определенной промежуточной переменной

en: List of override values for a specific smart class parameter
ru: Список заменяемых значений для определенного промежуточного класса параметров

en: Show an override value for a specific smart variable
ru: Показать заменяемое значение для определенной промежуточной переменной

en: Show an override value for a specific smart class parameter
ru: Показать заменяемое значение для определенного промежуточного класса параметров

en: Override match
ru: Переопределить совпадение

en: Override value
ru: Переопределить значение

en: Create an override value for a specific smart variable
ru: Создать заменяемое значение для определенной промежуточной переменной

en: Create an override value for a specific smart class parameter
ru: Создать заменяемое значение для определенного промежуточного класса параметров

en: Update an override value for a specific smart variable
ru: Изменить заменяемое значение для определенной промежуточной переменной

en: Update an override value for a specific smart class parameter
ru: Изменить заменяемое значение для определенного промежуточного класса параметров

en: Delete an override value for a specific smart variable
ru: Удалить заменяемое значение для определенной промежуточной переменной

en: Delete an override value for a specific smart class parameter
ru: Удалить заменяемое значение для определенного промежуточного класса параметров

en: List all parameters for a host
ru: Список всех параметров узла

en: List all parameters for a host group
ru: Список всех параметров группы узлов

en: List all parameters for a domain
ru: Список всех параметров домена

en: List all parameters for an operating system
ru: Список всех параметров операционной системы

en: List all parameters for a location
ru: Список всех параметров для местоположения

en: List all parameters for an organization
ru: Список всех параметров для организации

en: ID of domain
ru: Код домена

en: Show a nested parameter for a host
ru: Показать вложенный параметр узла

en: Show a nested parameter for a host group
ru: Показать вложенный параметр группы узлов

en: Show a nested parameter for a domain
ru: Показать вложенный параметр домена

en: Show a nested parameter for an operating system
ru: Показать вложенный параметр операционной системы

en: Show a nested parameter for a location
ru: Показать вложенный параметр местоположения

en: Show a nested parameter for an organization
ru: Показать вложенный параметр организации

en: ID of parameter
ru: Код параметра

en: Create a nested parameter for a host
ru: Создать вложенный параметр для узла

en: Create a nested parameter for a host group
ru: Создать вложенный параметр для группы узлов

en: Create a nested parameter for a domain
ru: Создать вложенный параметр для домена

en: Create a nested parameter for an operating system
ru: Создать вложенный параметр для операционной системы

en: Create a nested parameter for a location
ru: Создать вложенный параметр для местоположения

en: Create a nested parameter for an organization
ru: Создать вложенный параметр для организации

en: Update a nested parameter for a host
ru: Изменить вложенный параметр для узла

en: Update a nested parameter for a host group
ru: Изменить вложенный параметр для группы узлов

en: Update a nested parameter for a domain
ru: Изменить вложенный параметр для домена

en: Update a nested parameter for an operating system
ru: Изменить вложенный параметр для операционной системы

en: Update a nested parameter for a location
ru: Изменить вложенный параметр для местоположения

en: Update a nested parameter for an organization
ru: Изменить вложенный параметр для организации

en: Delete a nested parameter for a host
ru: Удалить вложенный параметр для узла

en: Delete a nested parameter for a host group
ru: Удалить вложенный параметр для группы узлов

en: Delete a nested parameter for a domain
ru: Удалить вложенный параметр для домена

en: Delete a nested parameter for an operating system
ru: Удалить вложенный параметр для операционной системы

en: Delete a nested parameter for a location
ru: Удалить вложенный параметр для местоположения

en: Delete a nested parameter for an organization
ru: Удалить вложенный параметр для организации

en: Delete all nested parameters for a host
ru: Удалить все вложенные параметры для узла

en: Delete all nested parameters for a host group
ru: Удалить все вложенные параметры для группы узлов

en: Delete all nested parameters for a domain
ru: Удалить все вложенные параметры для домена

en: Delete all nested parameters for an operating system
ru: Удалить все вложенные параметры для операционной системы

en: Delete all nested parameter for a location
ru: Удалить все вложенные параметры для местоположения

en: Delete all nested parameter for an organization
ru: Удалить все вложенные параметры для организации

en: List all permissions
ru: Список всех разрешений

en: Show a permission
ru: Показать разрешение

en: List available resource types.
ru: Список доступных типов ресурсов.

en: List installed plugins
ru: Список установленных расширений

en: List all partition tables
ru: Список всех таблиц разделов

en: List all partition tables for an operating system
ru: Список всех таблиц разделов для операционной системы

en: List all partition tables per location
ru: Список всех таблиц разделов по местоположениям

en: List all partition tables per organization
ru: Список всех таблиц разделов по организациям

en: Show a partition table
ru: Показать таблицу разделов

en: Array of operating system IDs to associate with the partition table
ru: Массив кодов операционных систем связанных с таблицей разделов

en: Array of host IDs to associate with the partition table
ru: Массив кодов узлов связанных с таблицей разделов

en: Array of host group IDs to associate with the partition table
ru: Массив кодов групп узлов связанных с таблицей разделов

en: Create a partition table
ru: Создать таблицу разделов

en: Update a partition table
ru: Изменить таблицу разделов

en: Delete a partition table
ru: Удалить таблицу разделов

en: Clone a template
ru: Клонировать шаблон

en: List all Puppet classes
ru: Список всех классов Puppet

en: List all Puppet classes for a host
ru: Список всех классов Puppet узла

en: List all Puppet classes for a host group
ru: Список всех классов Puppet группы узлов

en: List all Puppet classes for an environment
ru: Список всех классов Puppet окружения

en: Show a Puppet class
ru: Показать класс Puppet

en: Show a Puppet class for host
ru: Показать класс Puppet узла

en: Show a Puppet class for a host group
ru: Показать класс Puppet группы узлов

en: Show a Puppet class for an environment
ru: Показать класс Puppet окружения

en: Create a Puppet class
ru: Создать класс Puppet

en: Update a Puppet class
ru: Изменить класс Puppet

en: Delete a Puppet class
ru: Удалить класс Puppet

en: List of realms
ru: Список областей

en: Show a realm
ru: Показать область

en: Numerical ID or realm name
ru: Цифровой код или имя области

en: The realm name, e.g. EXAMPLE.COM
ru: Имя области, например EXAMPLE.COM

en: Proxy to use for this realm
ru: Прокси для использования с этой областью

en: Realm type, e.g. FreeIPA or Active Directory
ru: Тип области, например FreeIPA или Active Directory

en: Create a realm
ru: Создать область

en: Update a realm
ru: Изменить область

en: Delete a realm
ru: Удалить область

en: List all reports
ru: Список всех отчетов

en: Show a report
ru: Показать отчет

en: Hostname or certname
ru: Имя узла или имя сертификата

en: UTC time of report
ru: Отчет использует время UTC

en: Hash of status type totals
ru: Хэш итогового состояния

en: Hash of report metrics, can be just {}
ru: Хэш метрики отчета, может быть только {}

en: Optional array of log hashes
ru: Выборочный массив журналов хэшей

en: Create a report
ru: Создать отчет

en: Delete a report
ru: Удалить отчет

en: Show the last report for a host
ru: Показать последний отчет узла

en: List all roles
ru: Список всех ролей

en: Show a role
ru: Показать роль

en: Create a role
ru: Создать роль

en: Update a role
ru: Изменить роль

en: Delete a role
ru: Удалить роль

en: List all settings
ru: Список всех настроек

en: Show a setting
ru: Показать настройки

en: Update a setting
ru: Изменить настройки

en: List all smart class parameters
ru: Список всех переопределяемых классов параметров

en: List of smart class parameters for a specific host
ru: Список всех переопределяемых классов параметров для определенного узла

en: List of smart class parameters for a specific host group
ru: Список всех переопределяемых классов параметров для определенной группы узлов

en: List of smart class parameters for a specific Puppet class
ru: Список всех переопределяемых классов параметров для определенного класса Puppet

en: List of smart class parameters for a specific environment
ru: Список всех переопределяемых классов параметров для определенного окружения

en: List of smart class parameters for a specific environment/Puppet class combination
ru: Список всех переопределяемых классов параметров для определенной комбинации окружение/класс Puppet

en: Show a smart class parameter
ru: Создать переопределяемый класс параметров

en: Update a smart class parameter
ru: Изменить переопределяемый класс параметров

en: Whether the smart class parameter value is managed by Foreman
ru: Значения переопределяемых классов параметров, управляемые Foreman

en: Description of smart class
ru: Описание переопределяемого класса

en: Value to use when there is no match
ru: Стандартное значение, если нет соответствий

en: Do not send this parameter via the ENC. Puppet will use the value defined in the Puppet manifest for this parameter
ru: Не передавайте этот параметр через ENC. Puppet будет использовать значение определенное в манифесте Puppet для этого параметра

en: The order in which values are resolved
ru: Порядок обработки значений

en: Types of validation values
ru: Типы значений проверок

en: Used to enforce certain values for the parameter values
ru: Используется для обеспечения определенных значений для значений параметров

en: Types of variable values
ru: Типы значений переменных

en: If true, will raise an error if there is no default value and no matcher provide a value
ru: Если установлено, вызовет ошибку, если не установлено значение по умолчанию и не найдет поставщик значения

en: Merge all matching values (only array/hash type)
ru: Слить все совпадающие значения (только для типов массив/хэш)

en: Remove duplicate values (only array type)
ru: Удалить задвоенные значения (только для массива)

en: List all smart proxies
ru: Список всех капсулей

en: Show a smart proxy
ru: Показать капсуль

en: Create a smart proxy
ru: Создать капсуль

en: Update a smart proxy
ru: Изменить капсуль

en: Delete a smart proxy
ru: Удалить капсуль

en: Refresh smart proxy features
ru: Обновить возможности капсуля

en: List all smart variables
ru: Список всех переопределяемых переменных

en: List of smart variables for a specific host
ru: Список всех переопределяемых переменных для определенного узла

en: List of smart variables for a specific host group
ru: Список всех переопределяемых переменных для определенной группы узлов

en: List of smart variables for a specific Puppet class
ru: Список всех переопределяемых переменных для определенного класса Puppet

en: Show a smart variable
ru: Показать переопределяемую переменную

en: Name of variable
ru: Имя переменной

en: Puppet class ID
ru: Код класса Puppet

en: Default value of variable
ru: Значение по умолчанию для переменной

en: Description of variable
ru: Описание переменной

en: Create a smart variable
ru: Создать переопределяемую переменную

en: Update a smart variable
ru: Изменить переопределяемую переменную

en: Delete a smart variable
ru: Удалить переопределяемую переменную

en: Get statistics
ru: Получить статистику

en: List of subnets
ru: Список подсетей

en: List of subnets for a domain
ru: Список подсетей домена

en: List of subnets per location
ru: Список подсетей местоположения

en: List of subnets per organization
ru: Список подсетей организации

en: Show a subnet
ru: Показать подсеть

en: Subnet name
ru: Имя подсети

en: Subnet network
ru: Подсети

en: Netmask for this subnet
ru: Маска этой подсети

en: Primary DNS for this subnet
ru: Первичный DNS для этой подсети

en: Secondary DNS for this subnet
ru: Вторичный DNS для этой подсети

en: IP Address auto suggestion mode for this subnet, valid values are "DHCP", "Internal DB", "None"
ru: Режим автоматического предложения IP адреса для этой сети, доступные значения: "DHCP", "Internal DB", "None"

en: Starting IP Address for IP auto suggestion
ru: Начальный IP адрес для автоматического предложения IP адресов

en: Ending IP Address for IP auto suggestion
ru: Заключительный IP адрес для автоматического предложения IP адресов

en: VLAN ID for this subnet
ru: Код VLAN для этой подсети

en: Domains in which this subnet is part
ru: Домены, которым принадлежит подсеть

en: DHCP Proxy to use within this subnet
ru: DHCP прокси для использования с этой подсетью

en: TFTP Proxy to use within this subnet
ru: TFTP прокси для использования с этой подсетью

en: DNS Proxy to use within this subnet
ru: DNS прокси для использования с этой подсетью

en: Default boot mode for interfaces assigned to this subnet, valid values are "Static", "DHCP"
ru: Режим загрузки по умолчанию для интерфейса прикрепленного к этой подсети, доступные значения: "Static", "DHCP"

en: Create a subnet
ru: Создать подсеть

en: Update a subnet
ru: Изменить подсеть

en: Subnet numeric identifier
ru: Показать цифровой идентификатор

en: Delete a subnet
ru: Удалить подсеть

en: List all tasks for a given orchestration event
ru: Список всех заданий для данного инструментального события

en: ID of config template
ru: Код шаблона настройки

en: List template combination
ru: Список комбинаций шаблонов

en: environment id
ru: код окружения

en: host group id
ru: код группы узлов

en: Add a template combination
ru: Добавить комбинацию шаблонов

en: Show template combination
ru: Показать комбинацию шаблонов

en: Update template combination
ru: Обновить комбинацию шаблонов

en: Delete a template combination
ru: Удалить комбинацию шаблонов

en: List all template kinds
ru: Список всех видов шаблонов

en: List all user groups
ru: Список всех групп пользователей

en: Show a user group
ru: Показать группу пользователя

en: Create a user group
ru: Создать группу пользователя

en: Update a user group
ru: Изменить группу пользователя

en: Delete a user group
ru: Удалить группу пользователя

en: List all users
ru: Список всех пользователей

en: List all users for LDAP authentication source
ru: Список всех пользователей из источника LDAP авторизации

en: List all users for user group
ru: Список всех пользователей группы пользователя

en: List all users for role
ru: Список всех пользователей роли

en: List all users for location
ru: Список всех пользователей местоположения

en: List all users for organization
ru: Список всех пользователей организации

en: ID of LDAP authentication source
ru: Код источника LDAP авторизации

en: ID of user group
ru: Код группы пользователя

en: ID of role
ru: Код роли

en: Show a user
ru: Показать пользователя

en: is an admin account
ru: это учетная запись администратора

en: User's timezone
ru: Временная зона пользователя

en: User's preferred locale
ru: Предпочитаемый язык пользователя

en: Create a user
ru: Создать пользователя

en: Update a user
ru: Изменить пользователя

en: Delete a user
ru: Удалить пользователя

en: You are trying to delete your own account
ru: Вы пытаетесь удалить свою собственную учетную запись

en: Email is Required
ru: Необходимо определить электронный адрес

en: Invalid query
ru: Неверный запрос

en: Successfully created %s.
ru: Создание %s завершено.

en: Successfully updated %s.
ru: Обновление %s завершено.

en: Successfully deleted %s.
ru: Удаление %s завершено.

en: Unknown action name for success message: %s
ru: Неизвестное действие для сообщения успешного завершения: %s

en: Conflict - %s
ru: Конфликт - %s

en: Failure: %s
ru: Возможность: %s

en: Organization you had selected as your context has been deleted.
ru: Ваша рабочая организация была удалена.

en: Location you had selected as your context has been deleted.
ru: Участок для контекста был удален.

en: You must create at least one location before continuing.
ru: Для продолжения необходимо создать участок.

en: You must create at least one organization before continuing.
ru: Для продолжения необходимо создать организацию.

en: Error
ru: Ошибка

en: Invalid authenticity token
ru: Неверный ключ аутентификации

en: Bookmark was successfully created.
ru: Закладка создана.

en: Bookmark was successfully updated.
ru: Закладка обновлена.

en: %s VM associated to a host | %s VMs associated to hosts
ru[0]: %s ВМ связана с узлом
ru[1]: %s ВМ связаны с узлом
ru[2]: %s ВМ связаны с узлом
ru[3]: %s ВМ связаны с узлом

en: VM already associated with a host
ru: Виртуальная машина уже связана с узлом

en: VM associated to host %s
ru: Виртуальная машина связана с узлом %s

en: No host found to associate this VM with
ru: Не найден узел для связи с этой виртуальной машиной

en: The virtual machine is being deleted.
ru: Удаление виртуальной машины...

en: Failed to set console: %s
ru: Не удалось выбрать консоль: %s

en: %{vm} is now %{vm_state}
ru: %{vm} %{vm_state}

en: failed to %{action} %{vm}
ru: не удалось выполнить действие «%{action}» над %{vm}

en: Error - %{message}
ru: Ошибка - %{message}

en: Import puppet classes from puppet proxy.
ru: Импорт классов puppet из прокси puppet

en: Import puppet classes from puppet proxy for an environment
ru: Импорт классов puppet из прокси puppet для окружения

en: Optional comma-delimited string containing either 'new', 'updated', or 'obsolete' that is used to limit the imported Puppet classes
ru: Необязательная строка с разделитем запятой, содержащая либо 'новый', 'измененный', или 'абсолютный', используемые для ограничения импортируемых классов Puppet

en: Failed to update the environments and Puppet classes from the on-disk puppet installation: %s
ru: Не удалось обновить окружение и классы Puppet из установки Puppet на диске: %s

en: No proxy found to import classes from, ensure that the smart proxy has the Puppet feature enabled.
ru: Не найден прокси для импорта из класса, убедитесь что капсуль имеет включенную возможность Puppet

en: No changes to your environments detected
ru: Нет изменений в окружениях

en: Puppet class with id '%{id}' was not found
ru: Класс Puppet с кодом '%{id}' не найден

en: Environment with id '%{id}' was not found
ru: Окружение с кодом '%{id}' не найдено

en: Host with id '%{id}' was not found
ru: Узел с кодом '%{id}' не найден

en: Hostgroup with id '%{id}' was not found
ru: Группа узлов с кодом '%{id}' не найдена

en: User IDs
ru: Код пользователя

en: Smart proxy IDs
ru: Код капсуля

en: Compute resource IDs
ru: Код вычислительного ресурса

en: Media IDs
ru: Код носителя

en: Provisioning template IDs
ru: Код шаблона подготовки

en: Partition template IDs
ru: Код шаблона таблицы разделов

en: Domain IDs
ru: Код домена

en: Realm IDs
ru: Код области

en: Host group IDs
ru: Код группы узлов

en: Environment IDs
ru: Код окружения

en: Subnet IDs
ru: Код подсети

en: List all :resource_id
ru: Список всех :resource_id

en: Show :a_resource
ru: Показать :a_resource

en: Create :a_resource
ru: Создать :a_resource

en: Update :a_resource
ru: Изменить :a_resource

en: Delete :a_resource
ru: Удалить :a_resource

en: Cannot delete %{current} because it has nested %{sti_name}.
ru: Невозможно удалить %{current}, так как он содержит вложения (%{sti_name}).

en: Operators
ru: Операторы

en: Invalid search query: %s
ru: Неверный запрос поиска: %s

en: No smart proxy was found to import environments from, ensure that at least one smart proxy is registered with the 'puppet' feature.
ru: Дли импорта окружений необходимо зарегистрировать хотя бы один Капсуль. Для этого используйте «puppet».

en: Successfully updated environments and Puppet classes from the on-disk Puppet installation
ru: Окружения и классы Puppet обновлены в соответствии с дисковой установкой Puppet

en: Failed to update environments and Puppet classes from the on-disk Puppet installation: %s
ru: Не удалось обновить окружения и классы Puppet в соответствии с дисковой установкой Puppet: %s

en: Your session has expired, please login again
ru: Время сеанса истекло. Войдите снова.

en: All mismatches between hosts and %s have been fixed
ru: Все несоответствия между узлами и %s исправлены

en: All mismatches between hosts and locations/organizations have been fixed
ru: Все несовпадения между узлами и местонахождениями исправлены

en: All hosts previously with no %{single} are now assigned to %{name}
ru: Все узлы у которых не было %{single} теперь включены в %{name}

en: Selected hosts are now assigned to %s
ru: Выбранные узлы назначены %s

en: External user group %{name} refreshed
ru: Внешняя группа пользователя %{name} обновлена

en: External user group %{name} could not be refreshed
ru: Внешняя группа пользователя %{name} не может быть обновлена

en: The following fields would need reviewing
ru: Проверьте поля:

en: CDROM
ru: CD-ROM

en: Disk
ru: Диск

en: The marked fields will need reviewing
ru: Проверьте выделенные поля

en: Unable to generate output, Check log files
ru: Не удалось создать выход, проверьте файлы журналов

en: Successfully executed, check log files for more details
ru: Выполнение успешно. Подробную информацию можно найти в журналах.

en: Enabled %s for reboot and rebuild
ru: Включено %s для перезагрузки и пересборки

en: Failed to reboot %s.
ru: Не удалось перезагрузить %s.

en: Enabled %s for rebuild on next boot
ru: Включено %s, после следующей перезагрузки начнется пересборка

en: Failed to enable %{host} for installation: %{errors}
ru: Не удалось назначить установку на %{host}: %{errors}

en: Canceled pending build for %s
ru: Ожидающая сборка для %s отменена

en: Failed to cancel pending build for %s
ru: Не удалось отменить сборку %s

en: %{host} is about to %{action}
ru: Для %{host} будет выполнено действие: %{action}

en: Failed to %{action} %{host}: %{e}
ru: Не удалось выполнить действие «%{action}» на %{host}: %{e}

en: %{host} now boots from %{device}
ru: %{host} будет загружаться с %{device}

en: Failed to configure %{host} to boot from %{device}: %{e}
ru: Не удалось настроить загрузку %{host} с %{device}: %{e}

en: Foreman now manages the build cycle for %s
ru: Цикл сборки %s теперь находится под управлением Foreman.

en: Foreman now no longer manages the build cycle for %s
ru: Цикл сборки %s больше не находится под управлением Foreman.

en: Failed to modify the build cycle for %s
ru: Не удалось изменить цикл сборки для %s

en: Host %s is not associated with a VM
ru: %s не связан с виртуальной машиной

en: %s has been disassociated from VM
ru: %s больше не связан с виртуальной машиной

en: No parameters were allocated to the selected hosts, can't mass assign.
ru: Для этих узлов необходимо выбрать параметры индивидуально.

en: Updated all hosts!
ru: Все узлы обновлены.

en: %s Parameters updated, see below for more information
ru: %s Параметры обновленны, см. ниже для получения дополнительной информации

en: No host group selected!
ru: Группа узлов не выбрана

en: Updated hosts: changed host group
ru: Обновление узлов: группа изменена

en: No environment selected!
ru: Окружение не выбрано.

en: Updated hosts: changed environment
ru: Обновление узлов: окружение изменено

en: The selected hosts will execute a build operation on next reboot
ru: Операция сборки на выбранных узлах будет запущена после перезагрузки

en: The following hosts failed the build operation: %s
ru: Операция сборки не удалась на узлах: %s

en: Destroyed selected hosts
ru: Разрушить выбранные узлы

en: The following hosts were not deleted: %s
ru: Следующие узлы не были удалены: %s

en: Successfully executed, check reports and/or log files for more details
ru: Выполнение успешно. Подробную информацию можно найти в отчетах и журналах.

en: Some or all hosts execution failed, Please check log files for more information
ru: Не удалось выполнить операции на некоторых узлах. Подробную информацию можно найти в журналах.

en: Updated hosts: Disassociated from VM
ru: Обновление узлов: удалена связь с виртуальной машиной

en: Hosts with errors
ru: Узлы с ошибками

en: Active Hosts
ru: Активные узлы

en: Pending Hosts
ru: Ожидающие узлы

en: Hosts which didn't run puppet in the last %s
ru: Узлы, где puppet не выполнялся %s

en: Hosts with notifications disabled
ru: Узлы с отключенными уведомлениями

en: invalid type: %s requested
ru: недопустимый тип: требуется %s

en: Something went wrong while changing host type - %s
ru: Ошибка при изменении типа узла: %s

en: No hosts were found with that id or name
ru: Узлы с таким кодом или именем не найдены

en: No hosts selected
ru: Узлы не выбраны

en: Something went wrong while selecting hosts - %s
ru: Что-то пошло не так во время выбора узлов - %s

en: %s selected hosts
ru: %s выбранных узлов

en: The following hosts were not %{action}: %{missed_hosts}
ru: Не удалось выполнить действие «%{action}» для узлов: %{missed_hosts}

en: Successfully overridden all parameters of Puppet class %s
ru: Успешно перезаписаны все параметры в классе Puppet %s

en: Successfully reset all parameters of Puppet class %s to their default values
ru: Успешно сброшены все параметры класса Puppet %s в значения по умолчанию

en: No parameters to override for Puppet class %s
ru: Нет параметров для перезаписи для класса Puppet %s

en: Successfully deleted report.
ru: Отчет успешно удален.

en: Role cloned from role %{old_name}
ru: Роль скопирована из %{old_name}

en: No changes found when refreshing features from %s.
ru: Нет изменений с %s

en: Successfully refreshed features from %s.
ru: Функции %s успешно обновлены.

en: %s core | %s cores
ru[0]: %s ядро
ru[1]: %s ядра
ru[2]: %s ядер
ru[3]: %s ядер

en: No new subnets found
ru: Нет новых подсетей

en: No subnets selected
ru: Необходимо выбрать подсеть

en: Imported Subnets
ru: Импортированные подсети

en: No host could be found for rendering the template
ru: Не найдено узлов для отрисовки шаблона

en: There was an error rendering the %{name} template: %{error}
ru: Ошибка отрисовки шаблона %{name}: %{error}

en: Template locked
ru: Шаблон заблокирован

en: Template unlocked
ru: Шаблон разблокирован

en: Failed to clean any old certificates or add the autosign entry. Terminating the build!
ru: Не удалось очистить старые сертификаты или добавить новую запись autosign. Сборка будет отменена.

en: Failed to get a new realm OTP. Terminating the build!
ru: Не удалось получить OTP области определения. Сборка будет отменена.

en: There was an error rendering the %s template:
ru: Произошла ошибка при формировании шаблона %s:

en: You cannot delete this user while logged in as this user.
ru: Пользователь не может быть удален, так как его сеанс активен.

en: Incorrect username or password
ru: Неверное имя или пароль

en: Logged out - See you soon
ru: Сеанс завершен

en: Remove Parameter
ru: Удалить параметр

en: Click to remove %s
ru: Нажмите, чтобы удалить %s

en: Click to add %s
ru: Нажмите, чтобы добавить %s

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Delete
ru: Удалить

en: Help
ru: Справка

en: Expand the chart
ru: Открыть диаграмму

en: Change your avatar at gravatar.com
ru: Изменить картинку на gravatar.com

en: no value
ru: нет

en: Inherit parent (%s)
ru: Унаследовать от родителя (%s)

en: Documentation
ru: Документация

en: Click to edit
ru: Изменить

en: N/A
ru: нет

en: NA
ru: нет

en: Provisioning Template content changed %s
ru: Шаблон подготовки изменился %s

en: Owner changed to %s
ru: Владелец изменен на %s

en: %{name} changed from %{label1} to %{label2}
ru: %{name} изменён с %{label1} на %{label2}

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User
ru: Пользователь

en: %s ago
ru: %s назад

en: Parameters that would be associated with hosts in this %s
ru: Параметры, которые будут сопоставлены узлам в %s

en: <b>Source:</b> %{type} %{name}
ru: <b>Источник:</b> %{type} %{name}

en: Additional info
ru: Дополнительная информация

en: Use Puppet default
ru: Использование Puppet по умолчанию

en: Explain use Puppet default
ru: Объяснение Puppet по умолчанию

en: Do not send this parameter via the ENC.<br>Puppet will use the value defined in the manifest.
ru: Не передавайте этот параметр через ENC.<br>Puppet будет использовать значение определенное в манифесте.

en: Paused
ru: Приостановлена

en: On
ru: вкл.

en: Off
ru: выкл.

en: Are you sure you want to power %{act} %{vm}?
ru: Вы действительно хотите %{act} %{vm}?

en: Resume
ru: Возобновить работу

en: Pause
ru: Пауза

en: Are you sure you want to %{act} %{vm}?
ru: Вы действительно хотите %{act} %{vm}?

en: Power%s
ru: Питание %s

en: Unknown Power State
ru: Неизвестный состояние управления питанием

en: Console
ru: Консоль

en: %s - Press Shift-F12 to release the cursor.
ru: %s - Нажмите Shift-F12 чтобы освободить курсор.

en: Physical (Bridge)
ru: Физический (мост)

en: Virtual (NAT)
ru: Виртуальный (NAT)

en: Add to dashboard
ru: Добавить в обзор

en: Generated at %s
ru: Создано: %s

en: Manage dashboard
ru: Управление обзорами

en: Save dashboard
ru: Сохранить обзор

en: Reset to default
ru: Сбросить по умолчанию

en: Restore widgets
ru: Восстановить виджет

en: Active
ru: Активен

en: Pending changes
ru: Ожидание изменений

en: Out of sync
ru: Не синхронизирован

en: No report
ru: Нет отчета

en: Notification disabled
ru: Уведомления отключены

en: Host Configuration Status
ru: Состояние конфигурации узлов

en: Number Of Clients
ru: Число клиентов

en: Minutes Ago
ru: мин. назад

en: Applied
ru: Примененно

note: TRANSLATORS: initial character of Applied
en: Applied|A
ru: П

en: Restarted
ru: Перезапущено

note: TRANSLATORS: initial character of Restarted
en: Restarted|R
ru: П

note: TRANSLATORS: initial character of Failed
en: Failed|F
ru: О

en: Failed
ru: Ошибка

note: TRANSLATORS: initial characters of Failed Restarts
en: Failed Restarts|FR
ru: НП

en: Failed Restarts
ru: Неудачный перезапуск

note: TRANSLATORS: initial character of Skipped
en: Skipped|S
ru: П

en: Skipped
ru: Пропущено

note: TRANSLATORS: initial character of Pending TRANSLATORS: host's status: first character of "pending"
en: Pending|P
ru: О

en: Pending
ru: Ожидание

en: New Puppet Environment
ru: Новое окружение Puppet

en: Show all %s children fact values
ru: Показать все дочерние значения %s

en: Show all %s fact values
ru: Показать все значения %s

en: Expand nested items
ru: Развернуть

en: Show full value
ru: Показать полное значение

en: Any Context
ru: Все контексты

en: This group has nested groups!
ru: Эта группа содержит другие группы

en: Please delete all nested groups before deleting it.
ru: Сначала необходимо удалить вложенные группы.

en: Puppet CA
ru: Центр сертификации Puppet

en: Use this puppet server as a CA server
ru: Сервер Puppet будет выступать в качестве центра сертификации

en: Puppet Master
ru: Мастер-сервер Puppet

en: Use this puppet server as an initial Puppet Server or to execute puppet runs
ru: Использовать как сервер Puppet или для выполнения запросов Puppet

en: New Host
ru: Новый узел

en: View last report details
ru: Подробности последнего отчета

en: Report Already Deleted
ru: Отчет уже удален

note: TRANSLATORS: host's status: first character of "build"
en: Build|B
ru: С

note: TRANSLATORS: host's status: first character of "disabled"
en: Disabled|D
ru: О

note: TRANSLATORS: host's status: first character of "no reports"
en: No reports|N
ru: Н

note: TRANSLATORS: host's status: first character of "sync" (out of sync)
en: Sync|S
ru: С

note: TRANSLATORS: host's status: first character of "error"
en: Error|E
ru: О

note: TRANSLATORS: host's status: first character of "active"
en: Active|A
ru: А

note: TRANSLATORS: host's status: first character of "OK"
en: OK|O
ru: О

en: Change Group
ru: Изменить группу

en: Change Environment
ru: Изменить окружение

en: Edit Parameters
ru: Изменить параметры

en: Delete Hosts
ru: Удалить узлы

en: Disable Notifications
ru: Отключить уведомления

en: Enable Notifications
ru: Включить уведомления

en: Disassociate Hosts
ru: Удалить связь с узлами

en: Build Hosts
ru: Сборка узлов

en: Run Puppet
ru: Выполнить Puppet

en: Assign Organization
ru: Назначить Организацию

en: Assign Location
ru: Назначить местонахождение

en: Select Action
ru: Выберите Действие

en: %s - The following hosts are about to be changed
ru: %s - Следующие узлы будут изменены

en: Failed restarts
ru: Неудачный перезапуск

en: Config Retrieval
ru: Получение конфигурации

en: Runtime
ru: Активность

en: Reports from the last %{days} days - %{count} reports found
ru: Всего отчетов за %{days} дн.: %{count}

en: Provisioning Support is disabled or this host is not managed
ru: Поддержка подготовки узла отключена, или управление узлом не настроено

en: Unable to find templates as this host has no operating system
ru: Шаблоны не найдены,  так как у этого узла нет операционной системы

en: No template found
ru: Шаблон не найден

en: Template Type
ru: Тип шаблона

en: %s Template
ru: %s Шаблон

en: Edit
ru: Изменить

en: Review
ru: Проверка

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Domain
ru: Домен

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Realm
ru: Область

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: MAC Address
ru: Адрес MAC

en: Puppet Environment
ru: Окружение Puppet

en: Host Architecture
ru: Архитектура узла

en: Operating System
ru: Операционная система

en: Host group
ru: Группа узлов

en: Location
ru: Местоположение

en: Organization
ru: Организация

en: Owner
ru: Владелец

en: Certificate Name
ru: Имя сертификата

en: Edit your host
ru: Измените узел

en: Cancel build
ru: Отменить сборку

en: Cancel build request for this host
ru: Отменить запрос сборки для этого узла

en: Enable rebuild on next host boot
ru: Начать сборку после перезагрузки узла

en: Loading power state ...
ru: Загрузка статуса электропитания...

en: Run puppet
ru: Выполнить Puppet

en: Trigger a puppetrun on a node; requires that puppet run is enabled
ru: Разрешить выполнение puppetrun на узле.

en: Are you sure you want to delete host %s? This will delete the virtual machine and its disks, and is irreversible.
ru: Вы точно хотите удалить узел %s? Это удалить все виртуальные машины и диски, это не обратимо.

en: Are you sure you want to delete host %s? This action is irreversible.
ru: Вы точно хотите удалить узел %s? Это действие не обратимо.

en: Audits
ru: Аудит

en: Host audit entries
ru: Записи аудита узлов

en: Browse host facts
ru: Просмотр статистики узла

en: Facts
ru: Факты

en: Reports
ru: Отчеты

en: Browse host reports
ru: Просмотр отчетов узла

en: Puppet external nodes YAML dump
ru: YAML-дамп внешних узлов Puppet

en: Allocation (GB)
ru: Выделено (ГБ)

en: None
ru: Нет

en: Full
ru: Полностью

en: Size
ru: Размер

en: remove network interface
ru: удалить сетевой интерфейс

en: Interface is up
ru: Интерфейс поднят

en: Interface is down
ru: Интерфейс опущен

en: Errors occurred, build may fail
ru: Произошла ошибка, сборка может провалиться

en: Edit %s
ru: Изменить %s

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Image
ru: Образ

en: Image ID as provided by the compute resource, e.g. ami-..
ru: Код образа, выбранный ресурсом, например, ami-...

en: Image ID
ru: Код образа

en: Caps lock ON
ru: Включен Caps lock

en: Submit
ru: Подтвердить

en: Overwrite
ru: Перезаписать

en: Unable to save
ru: Не удалось сохранить

en: No entries found
ru: Нет записей

en: Displaying <b>%{count}</b> entry | Displaying <b>all %{count}</b> entries
ru[0]: Показана <b>%{count}</b> запись
ru[1]: Показано <b>%{count}</b> записей
ru[3]: Показаны <b>все %{count}</b> записи

en: Displaying entries <b>%{from} - %{to}</b> of <b>%{count}</b> in total
ru: Показаны записи с  <b>%{from} по %{to}</b> из <b>%{count}</b>

en: Warning!
ru: Внимание!

en: Alert
ru: Уведомление

en: Close
ru: Закрыть

en: last %s day | last %s days
ru[0]: последний %s день
ru[1]: последние %s дня
ru[3]: последние %s дней

en: Full screen
ru: Во весь экран

en: Puppet class
ru: Класс Puppet

en: Puppet Class
ru: Класс Puppet

en: <dl><dt>String</dt> <dd>Everything is taken as a string.</dd><dt>Boolean</dt> <dd>Common representation of boolean values are accepted.</dd><dt>Integer</dt> <dd>Integer numbers only, can be negative.</dd><dt>Real</dt> <dd>Accept any numerical input.</dd><dt>Array</dt> <dd>A valid JSON or YAML input, that must evaluate to an array.</dd><dt>Hash</dt> <dd>A valid JSON or YAML input, that must evaluate to an object/map/dict/hash.</dd><dt>YAML</dt> <dd>Any valid YAML input.</dd><dt>JSON</dt> <dd>Any valid JSON input.</dd></dl>
ru: <dl><dt>Строка</dt> <dd>Все значения распознаются как строки.</dd><dt>Логическое значение</dt> <dd>Принимаются стандартные логические значения.</dd><dt>Целое</dt> <dd>Целые числа с любым знаком.</dd><dt>Число</dt> <dd>Числовой ввод.</dd><dt>Массив</dt> <dd>Ввод JSON и YAML, который может быть представлен в виде массива.</dd><dt>Хэш</dt> <dd>Ввод JSON и YAML, который может быть представлен в виде набора объектов и соответствий.</dd><dt>YAML</dt> <dd>Ввод YAML.</dd><dt>JSON</dt> <dd>Ввод JSON.</dd></dl>

en: Parameter types
ru: Типы параметров

en: How values are validated
ru: Допустимые типы

en: <dl><dt>List</dt> <dd>A list of the allowed values, specified in the Validator rule field.</dd><dt>Regexp</dt> <dd>Validates the input with the regular expression in the Validator rule field.</dd></dl>
ru: <dl><dt>Список</dt> <dd>Список разрешенных значений в поле правил проверки.</dd><dt>Регулярное выражение</dt> <dd>Проверка ввода в соответствии с регулярным выражением.</dd></dl>

en: Validator type
ru: Типы проверяльщиков

en: Validation types
ru: Типы проверок

en: <b>Description:</b> %{desc}<br><b>Type:</b> %{type}<br> <b>Matcher:</b> %{matcher}
ru: <b>Описание:</b> %{desc}<br><b>Тип:</b> %{type}<br> <b>Подстановщик:</b> %{matcher}

en: Default value
ru: Исходное значение

en: No value error
ru: Ошибка при отсутствии значения

en: Required parameter without value.<br/><b>Please override!</b> <br><br><b>Description:</b>: %s
ru: Значение обязательного параметра не задано.<br/><b>Необходимо переопределить.</b> <br><br><b>Описание:</b>: %s

en: No value warning
ru: Предупреждение при отсутствии значения

en: Optional parameter without value.<br/><i>Won't be given to Puppet.</i> <br><br><b>Description:</b> %s
ru: Дополнительный параметр не определен.<br/><i>Не будет передаваться Puppet.</i> <br><br><b>Описание:</b> %s

en: Default templates are automatically added to new locations
ru: Шаблоны по умолчанию автоматически добавлены в новое местоположение

en: Default templates are automatically added to new organizations
ru: Шаблоны по умолчанию автоматически добавлены в новую организацию

en: Default templates are automatically added to new organizations and locations
ru: Шаблоны по умолчанию автоматически добавлены в новую организацию и местоположение

en: Clone
ru: Клонировать

en: You are about to unlock a locked template.
ru: Вы пытаетесь разблокировать заблокированный шаблон

en: This is for every location that uses it.
ru: Это для каждого используемого местоположения.

en: This is for every organization that uses it.
ru: Это для каждой используемой организации.

en: This is for every location and organization that uses it.
ru: Это для каждой используемой организации и местоположения.

en: It is not recommended to unlock this template, as it is provided by %{vendor} and may be overwritten. Please consider cloning it instead.
ru: Не рекомендуется разблокировать этот шаблон, он предоставляется %{vendor} и может быть перезаписан. Пожалуйста используйте клонирование.

en: Continue?
ru: Продолжить?

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Delete %s?
ru: Удалить %s?

en: valid
ru: действительный

en: revoked
ru: отозван

en: pending
ru: ожидание

en: in %s
ru: в %s

en: Empty environment
ru: Пустое окружение

en: Deleted environment
ru: Окружение удалено

en: Deleted environment %{env} and %{pcs}
ru: Удалено окружение %{env} и %{pcs}

en: Import
ru: Импорт

en: Import from %s
ru: Импорт из %s

en: %{name} has %{num_tag} class | %{name} has %{num_tag} classes
ru[0]: %{name} имеет %{num_tag} класс
ru[1]: %{name} имеет %{num_tag} класса
ru[3]: %{name} имеет %{num_tag} классы

en: %s minute ago | %s minutes ago
ru[0]: %s минуту назад
ru[1]: %s минут назад
ru[2]: %s минут назад
ru[3]: %s минут назад

en: %s day ago | %s days ago
ru[0]: %s день назад
ru[1]: %s дней назад
ru[2]: %s дней назад
ru[3]: %s дней назад

en: %s week ago | %s weeks ago
ru[0]: %s неделю назад
ru[1]: %s недель назад
ru[2]: %s недель назад
ru[3]: %s недель назад

en: %s month ago | %s months ago
ru[0]: %s месяц назад
ru[1]: %s месяцев назад
ru[2]: %s месяцев назад
ru[3]: %s месяцев назад

en: All Reports
ru: Все отчёты

en: Select a period
ru: Выберите интервал

en: Show log messages:
ru: Показать сообщения журнала

en: Notices, warnings and errors
ru: Примечания, предупреждения и ошибки

en: All messages
ru: Все сообщения

en: Warnings and errors
ru: Предупреждения и ошибки

en: Errors only
ru: Только ошибки

en: This setting is defined in the configuration file 'settings.yaml' and is read-only.
ru: Это значение определяется в settings.yaml и доступно только для чтения.

en: Certificates
ru: Сертификаты

en: Import subnets
ru: Импорт подсетей

en: Refresh features
ru: Обновить функции

en: OS Distribution
ru: Дистрибутив ОС

en: Architecture Distribution
ru: Архитектуры

en: Environments Distribution
ru: Окружения

en: Number of CPUs
ru: Число процессоров

en: Hardware
ru: Оборудование

en: Class Distribution
ru: Классы

en: used memory
ru: Используемая память

en: Average memory usage
ru: Среднее использование памяти

en: free memory
ru: Свободная память

en: used swap
ru: Используемая область подкачки

en: free swap
ru: Свободный область подкачки

en: Average swap usage
ru: Среднее использование области подкачки

en: Any Organization
ru: Любая организация

en: Any Location
ru: Любое местонахождение

en: New Location
ru: Новый участок

en: New Organization
ru: Новая организация

en: All users
ru: Все пользователи

en: Select users
ru: Выберите

en: All smart proxies
ru: Все капсули

en: Select smart proxies
ru: Выберите капсуль

en: All subnets
ru: Все подсети

en: Select subnets
ru: Выберите подсети

en: All compute resources
ru: Все ресурсы

en: Select compute resources
ru: Выберите ресурс

en: All media
ru: Все носители

en: Select media
ru: Выберите носитель

en: Select provisioning templates
ru: Выберите шаблоны подготовки

en: All provisioning templates
ru: Все шаблоны подготовки

en: All partition tables
ru: Все таблицы разделов

en: Select partition tables
ru: Выберите таблицы разделов

en: Select domains
ru: Выберите домены

en: All domains
ru: Все домены

en: All realms
ru: Все области

en: Select realms
ru: Выберите области

en: All environments
ru: Все окружения

en: Select environments
ru: Выберите окружения

en: All host groups
ru: Все группы узлов

en: Select host groups
ru: Выберите группы

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Environment
ru: Окружение

en: Operating system
ru: Операционная система

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Compute resource
ru: Ресурс

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Model
ru: Модель

en: Trend of the last %s days.
ru:  Динамика последних дней (за %s дн.)

en: :foreman_url is not set, please configure in the Foreman Web UI (Administer -> Settings -> General)
ru: :foreman_url не установлен, настройте Foreman Web UI (Администрирование -> Настройки  -> Общее)

en: Must specify a user with email enabled
ru: Необходимо указать пользователя с активным почтовым адресом

en: Audit summary
ru: Итоговый аудит

en: Must specify a valid user with email enabled
ru: Необходимо указать корректного пользователя с активным почтовым адресом

en: Puppet Summary Report - F:%{failed} R:%{restarted} S:%{skipped} A:%{applied} FR:%{failed_restarts} T:%{total}
ru: Суммарный отчет Puppet - О:%{failed} П:%{restarted} П:%{skipped} П:%{applied} ОП:%{failed_restarts} В:%{total}

en: Puppet error on %s
ru: Ошибка Puppet на %s

en: Host %s is built
ru: Узел %s собирается

en: Welcome to Foreman
ru: Вас приветствует Foreman

en: Cannot create LDAP configuration for %s without dedicated service account
ru: Не удалось создать конфигурацию lDPA для %s без выделенной служебной учетной записи

en: invalid LDAP filter syntax
ru: неверный формат фильтра LDAP

en: %{value} is not a valid controller
ru: Недопустимое значение: %{value}

en: %s is an unknown attribute
ru: неизвестный атрибут %s

en: must provide a provider
ru: провайдер должен быть определен

en: unknown provider
ru: неизвестный провайдер

en: %s console is not supported at this time
ru: %s консоль временно не поддерживается

en: Not implemented for %s
ru: Не реализовано для %s

en: Not implemented
ru: Не реализовано

en: cannot be changed
ru: не может быть изменено

en: Unable to access key
ru: Ключ недоступен

en: Unable to find template %s
ru: Шаблон %s не найден

en: VM is not running!
ru: Виртуальная машина не выполняется

en: Unable to change VM display listen address, make sure the display is not attached to localhost only
ru: Не удалось изменить адрес прослушивания. Убедитесь, что дисплей подключен к другим узлам (не только к localhost).

en: At least one volume must be specified for image-based provisioning.
ru: Для подготовки узлов с использованием образов необходимо определить том.

en: Please specify volume size. You may optionally use suffix 'G' to specify volume size in gigabytes.
ru: Укажите размер тома. Чтобы определить размер в гигабайтах, в конце добавьте «G».

en: Cluster ID is required to list available networks
ru: Для получения списка доступных сетей требуется идентификатор кластера

en: The remote system presented a public key signed by an unidentified certificate authority. If you are sure the remote system is authentic, go to the compute resource edit page, press the 'Test Connection' or 'Load Datacenters' button and submit
ru: Открытый ключ удаленной системы подписан неподтвержденным центром сертификации. Если вы уверены в подлинности этой системы, перейдите на страницу редактирования вычислительного ресурса, нажмите кнопку «Проверить подключение» или «Загрузить центры данных» и отправьте

en: Failed to create X509 certificate, error: %s
ru: Не удалось создать сертификат X509: %s

en: Default
ru: По умолчанию

en: The remote system presented a public key with hash %s but we're expecting a different hash. If you are sure the remote system is authentic, go to the compute resource edit page, press the 'Test Connection' or 'Load Datacenters' button and submit
ru: Удаленная система предоставила открытый ключ с хэшем %s. Если вы уверены в подлинности этой системы, перейдите на страницу редактирования вычислительного ресурса, нажмите кнопку «Проверить подключение» или «Загрузить центры данных» и отправьте

en: %{cpus} CPUs and %{memory} memory
ru: CPU: %{cpus}, память: %{memory}

en: %{cores} Cores and %{memory} memory
ru: Ядра: %{cores}, память: %{memory}

en: %{cpus} CPUs and %{memory} MB memory
ru: CPU: %{cpus}, память: %{memory} МБ

en: Cannot find user %s when switching context
ru: Пользователь %s не найден

en: is too long (maximum is 1 character) | is too long (maximum is %s characters)
ru[0]: слишком длинный (максимум 1 символ)
ru[1]: слишком длинный (максимум 1 символ)
ru[3]: слишком длинный (максимум %s символов)

en: %{task} task failed with the following error: %{e}
ru: %{task} задача завершилась неуспехом со следующей ошибкой: %{e}

en: Failed to perform rollback on %{task} - %{e}
ru: Не удалось выполнить откат %{task}: %{e}

en: invalid method %s
ru: неверный метод %s

en: Render user data template for %s
ru: Подготовить пользовательский шаблон для %s

en: Set up compute instance %s
ru: Настроить экземпляр %s

en: Acquire IP address for %s
ru: Получить IP-адрес для %s

en: Query instance details for %s
ru: Запросить информацию об экземпляре %s

en: Power up compute instance %s
ru: Включить экземпляр %s

en: Compute resource update for %s
ru: Обновление ресурса для %s

en: Removing compute instance %s
ru: Удаление экземпляра %s...

en: Failed to create a compute %{compute_resource} instance %{name}: %{message}
ru: Не удалось создать вычислительный %{compute_resource} экземпляр  %{name}: %{message}

en: %{image} needs user data, but %{os_link} is not associated to any provisioning template of the kind user_data. Please associate it with a suitable template or uncheck 'User data' for %{compute_resource_image_link}.
ru: %{image} требует данные пользователя, но %{os_link} не связан ни с одним шаблоном подготовки с включенными данными пользователя. Пожалуйста свяжите его с подходящим шаблоном или снимите признак  'Данные пользователя' для %{compute_resource_image_link}.

en: Failed to remove certificates for %{name}: %{e}
ru: Не удалось удалить сертификаты %{name}: %{e}

en: failed to save %s
ru: не удалось сохранить %s

en: Failed to get IP for %{name}: %{e}
ru: Не удалось получить IP для %{name}: %{e}

en: Failed to destroy a compute %{compute_resource} instance %{name}: %{e}
ru: Не удалось уничтожить экземпляр ресурса %{compute_resource} с именем %{name}: %{e}

en: Failed to power up a compute %{compute_resource} instance %{name}: %{e}
ru: Не удалось включить экземпляр ресурса %{compute_resource} с именем %{name}: %{e}

en: Failed to stop compute %{compute_resource} instance %{name}: %{e}
ru: Не удалось остановить экземпляр ресурса %{compute_resource} с именем %{name}: %{e}

en: Failed to update a compute %{compute_resource} instance %{name}: %{e}
ru: Не удалось обновить экземпляр ресурса %{compute_resource} с именем %{name}: %{e}

en: Failed to undo update compute %{compute_resource} instance %{name}: %{e}
ru: Не удалось отменить обновление экземпляра ресурса %{compute_resource} с именем %{name}: %{e}

en: Selected image does not belong to %s
ru: Выбранный образ не принадлежит %s

en: Could not find virtual machine network interface matching %s
ru: Не удалось найти сетевой интерфейс виртуальной машины совпадающий с %s

en: Unable to determine the host's boot server. The DHCP smart proxy failed to provide this information and this subnet is not provided with TFTP services.
ru: Не возможно определить загрузочный сервер узла. DHCP капсуль не может предоставить информацию и не указана подсеть с TFTP сервером.

en: failed to detect boot server: %s
ru: не найден загрузочный сервер: %s

en: DHCP not supported for this NIC
ru: Сетевая карта не поддерживает DHCP

en: Create DHCP Settings for %s
ru: Создать параметры DHCP для %s

en: Remove DHCP Settings for %s
ru: Удалить параметры DHCP для %s

en: DHCP conflicts removal for %s
ru: Удаление конфликтов DHCP для %s

en: does not match selected subnet
ru: выбранные подсети не совпадают

en: DHCP records %s already exists
ru: Запись DHCP %s уже существует

en: Create DNS record for %s
ru: Создать запись DNS для %s

en: Create Reverse DNS record for %s
ru: Создать запись обратного поиска DNS для %s

en: Remove DNS record for %s
ru: Удалить запись DNS для %s

en: Remove Reverse DNS record for %s
ru: Удалить запись обратного поиска DNS %s

en: Remove conflicting DNS record for %s
ru: Удалить конфликтную запись DNS %s

en: Remove conflicting Reverse DNS record for %s
ru: Удалить конфликтную запись обратного поиска DNS %s

en: DNS A Records %s already exists
ru: Запись A %s уже существует

en: DNS PTR Records %s already exists
ru: Запись PTR %s уже существует

en: Failed to initialize the PuppetCA proxy: %s
ru: Не удалось инициализировать прокси PuppetCA: %s

en: Delete autosign entry for %s
ru: Удалить запись autosign для %s

en: Delete PuppetCA certificates for %s
ru: Удалить сертификаты PuppetCA %s

en: Failed to initialize the realm proxy: %s
ru: Не удалось инициализировать прокси области определения: %s

en: Realm proxy did not return a one-time password
ru: Прокси области определения не вернул одноразовый пароль

en: Failed to create %{name}'s realm entry: %{e}
ru: Не удалось создать запись области «%{name}»: %{e}

en: Create realm entry for %s
ru: Создать запись области определения для %s

en: Update realm entry for %s
ru: Обновить запись области определения для %s

en: Delete realm entry for %s
ru: Удалить запись области определения для %s

en: Prepare post installation script for %s
ru: Подготовить постустановочный сценарий для %s

en: Wait for %s to come online
ru: Ждать активации %s

en: Enable certificate generation for %s
ru: Разрешить генерацию сертификата для %s

en: Configure instance %s via SSH
ru: Настроить экземпляр %s по SSH

en: Unable to find proper authentication method
ru: Метод идентификации не найден

en: Failed to login via SSH to %{name}: %{e}
ru: Не удалось авторизоваться в %{name}: %{e}

en: Provision script had a non zero exit, removing instance
ru: Сценарий подготовки вернул ненулевой код завершения. Экземпляр удаляется...

en: Failed to launch script on %{name}: %{e}
ru: Не удалось запустить сценарий на %{name}: %{e}

en: No finish templates were found for this host, make sure you define at least one in your %s settings
ru: Шаблоны не найдены. Настройте шаблоны для узла на странице %s

en: Failed to fetch boot files
ru: Не удалось получить загрузочные файлы

en: No %{template_kind} templates were found for this host, make sure you define at least one in your %{os} settings
ru: Шаблоны %{template_kind} не найдены. Необходимо определить шаблон в параметрах %{os} этого узла.

en: Failed to generate %{template_kind} template: %{e}
ru: Не удалось создать шаблон %{template_kind}: %{e}

en: TFTP Settings for %s
ru: Параметры TFTP %s

en: Fetch TFTP boot files for %s
ru: Получить загрузочные файлы TFTP для %s

en: Remove old TFTP Settings for %s
ru: Удалить старые параметры TFTP для %s

en: has already been taken
ru: уже принято

en: Please ensure the following parameters name are unique
ru: Пожалуйста убедитесь что приведенное имя параметра уникально

en: Invalid %s selection, you must select at least one of yours
ru: Неверно выделение %s, Вы должны выбрать как минимум один свой

en: must be one of [ %s ]
ru: может принимать одно из нескольких значений: [ %s ]

en: Can't find a valid Foreman Proxy with a Puppet feature
ru: Не удалось найти прокси Foreman с поддержкой Puppet

en: is not found in the authentication source
ru: не найден в источниках авторизации

en: LDAP error - %{message}
ru: Ошибка LDAP - %{message}

en: is not permitted
ru: не разрешен

en: invalid search query: %s
ru: неверный поисковый запрос %s

en: filter for %s role
ru: фильтр для роли %s

en: Permissions must be of same resource type
ru: Разрешения должны определяться для ресурсов одного типа

en: You must select at least one permission
ru: Необходимо выбрать разрешение

en: You can't assign organizations to this resource
ru: Вы не можете связать организацию с ресурсом

en: You can't assign locations to this resource
ru: Вы не можете связать местоположение с ресурсом

en: Owner type needs to be one of the following: %s
ru: Выберите тип владельца из предложенных вариантов: %s

en: host must have one primary interface
ru: узел должен иметь один первичный интерфейс

en: managed host must have one provision interface
ru: управляемых узел должен иметь один подготовленный интерфейс

en: some interfaces are invalid
ru: некоторые интерфейсы не верны

en: invalid time range
ru: неверный диапазон времени

en: should be 8 characters or more
ru: не может содержать меньше 8 знаков

en: should not be blank - consider setting a global or host group default
ru: не может быть пустым; следует установить глобальный или стандартный для группы узлов

en: can't be blank unless a custom partition has been defined
ru: не может быть пустым если настраиваемая таблица разделов была объявлена

en: is unknown
ru: неизвестен

en: common
ru: обычный

en: domain
ru: домен

en: os
ru: ОС

en: Failed to import %{klass} for %{name}: doesn't exists in our database - ignoring
ru: Не удалось импортировать %{klass} для %{name}: не найден в нашей базе данных. Игнорируется...

en: no puppet proxy defined - cant continue
ru: Для продолжения необходимо определить прокси Puppet.

en: failed to execute puppetrun: %s
ru: не удалось запустить puppetrun: %s

en: Pending Installation
ru: Ожидание установки

en: Alerts disabled
ru: Уведомления отключены

en: No reports
ru: Нет отчетов

en: Unknown power management support - can't continue
ru: Неизвестная функция управления питанием. Продолжение невозможно.

en: Some interfaces are invalid
ru: Некоторые интерфейсы не верны

en: %{value} does not belong to %{os} operating system
ru: %{value} не принадлежит к операционной системе %{os}

en: %{e} does not belong to the %{environment} environment
ru: %{e} не принадлежит окружению %{environment}

en: Unable to find IP address for '%s'
ru: IP-адрес «%s» не найден

en: is an unsupported provisioning method
ru: не поддерживается

en: can't be updated after host is provisioned
ru: не может быть изменено после подготовки узла

en: must not include periods
ru: не может содержать точки

en: hostgroup
ru: группа узлов

en: could not be found in %s
ru: не может быть найден в %s

en: real
ru: вещественный

en: boolean
ru: логический

en: integer
ru: целый

en: string
ru: строка

en: json
ru: JSON

en: hash
ru: хэш

en: yaml
ru: YAML

en: array
ru: массив

en: regexp
ru: регулярное выражение

en: list
ru: список

en: invalid
ru: недействительно

en: Invalid Host
ru: Неверный узел

en: invalid path
ru: неверный путь

en: is invalid
ru: неверно.

en: Global variable or class Parameter, not both
ru: Глобальная переменная или параметр класса (одно из двух)

en: %{default_value} is not one of %{validator_rule}
ru: %{default_value} не является %{validator_rule}

en: can only be set for array or hash
ru: может быть установлено для массива или хэша

en: can only be set for arrays that have merge_overrides set to true
ru: может быть установлено для массивов, у которых установлено в истину слияние перезаписей

en: is invalid %s
ru: недопустимый тип: %s

en: %{value} is not one of %{rules}
ru: %{value} не один из %{rules}

en: %{match} does not match an existing host
ru: %{match} не соответствует доступным узлам

en: %{match} does not match an existing host group
ru: %{match} не соответствует доступным группам узлов

en: Daily
ru: Ежедневный

en: Weekly
ru: Еженедельный

en: Monthly
ru: Ежемесячный

en: Only URLs with schema http://, https://, ftp:// or nfs:// are allowed (e.g. nfs://server/vol/dir)
ru: Разрешены только адреса http://, https://, ftp://,  nfs:// (например, nfs://сервер/том/каталог)

en: does not appear to be a valid nfs mount path
ru: недействительный путь NFS

en: %{record} is used by host in build mode %{what}
ru: %{record} используется узлом в режиме сборки %{what}

en: can't use the same value as the primary interface
ru: нельзя использовать одинаковые значения для первичного интерфейса

en: already in use
ru: уже используется

en: can't find domain with this id
ru: не удалось найти домен этого типа

en: can't delete primary interface of managed host
ru: нельзя удалить первичный интерфейс для управляемого узла

en: can't delete provision interface of managed host
ru: нельзя удалить шаблон подготовки для управляемого узла

en: host already has primary interface
ru: узел уже имеет первичный интерфейс

en: host already has provision interface
ru: узел уже имеет шаблон подготовки

en: is not defined for host's location.
ru: не объявлено местоположение для узла.

en: is not defined for host's organization.
ru: не объявлена организация для узла.

en: Unable to find a proxy with BMC feature
ru: Прокси с поддержкой BMC не найден

en: There is no proxy with BMC feature set up. Please register a smart proxy with this feature.
ru: Нет прокси с возможностью установки BMC. Зарегистрируйте капсуль с этой возможностью.

en: Bond
ru: Агрегированный

en: Only one bootable interface is allowed
ru: Разрешается только один загрузочный интерфейс

en: Bootable
ru: Загрузочный

en: Can't add or remove `%s` from identifier
ru: Невозможно добавить или удалить '%s' из идентификатора

en: subnet boot mode is not %s
ru: режим загрузки для подсети не %s

en: Operating System version is required
ru: Необходимо указать версию операционной системы

en: Operating system version already exists
ru: Версия операционной системы уже существует

en: Attempting to construct an operating system image filename but %s cannot be built from an image
ru: Попытка формирования имени файла образа операционной системы: невозможно собрать %s из образа

en: Invalid medium for %s
ru: Неверных носитель для %s

en: Invalid architecture for %s
ru: Неверная архитектура для %s

en: invalid medium for %s
ru: неверный носитель для %s

en: invalid architecture for %s
ru: неверная архитектура для %s

en: Function not available for %s
ru: Функция не доступна для %s

en: parameters require an associated domain, operating system, host or host group
ru: необходима связь с доменом, операционной системой, узлом или группой

en: You do not have permission to %s this location parameter
ru: Недостаточно разрешений для выполнения операции над параметром участка: %s

en: You do not have permission to %s this organization parameter
ru: Недостаточно разрешений для выполнения операции над параметром организации: %s

en: Must provide template kind
ru: Необходимо определить тип шаблона

en: Must provide an operating systems
ru: Необходимо указать операционную систему

en: No TFTP proxies defined, can't continue
ru: Для продолжения необходимо определить прокси TFTP.

en: Could not find a Configuration Template with the name "PXELinux global default", please create one.
ru: «PXELinux global default» не найден. Создайте новый шаблон с этим именем.

en: failed to process template: %s
ru: не удалось обработать шаблон %s

en: There was an error creating the PXE Default file: %s
ru: Произошла ошибка при создании PXE default: %s

en: PXE Default file has been deployed to all Smart Proxies
ru: Файл PXE default установлен на всех Smart Proxy

en: Unsupported report status format
ru: Неизвестный формат статуса отчета

en: invalid host list
ru: недействительный список узлов

en: Modified
ru: Изменено

en: Success
ru: Успешно

en: Unable to create the default user role.
ru: Не удалось создать исходную роль пользователя.

en: Unable to create the anonymous role.
ru: Не удалось создать анонимную роль.

en: Role is in use
ru: Роль используется

en: Can't delete built-in role
ru: Встроенная роль не может быть удалена

en: must be a valid URI
ru: должен содержать действительный URI

en: must be boolean
ru: должно содержать логическое значение

en: must be integer
ru: должно содержать целое число

en: must be an array
ru: должен содержать массив

en: parsing settings type '%s' from string is not defined
ru: обработка параметра типа «%s» не поддерживается

en: is invalid: %s
ru: недопустимое значение: %s

en: is not allowed to change
ru: не может изменяться

en: Foreman will use OAuth for API authorization
ru: Foreman будет использовать OAuth для авторизации

en: OAuth consumer key
ru: Ключ клиента OAuth

en: OAuth consumer secret
ru: Секретный ключ клиента OAuth

en: Foreman will map users by username in request-header. If this is set to false, OAuth requests will have admin rights.
ru: Использовать имена пользователей в заголовках запросов. Запросы OAuth будут иметь административные разрешения.

en: Only known Smart Proxies may access features that use Smart Proxy authentication
ru: Только известные капсули могут выполнять функции капсуля авторизации

en: Client SSL certificates are used to identify Smart Proxies (:require_ssl should also be enabled)
ru: Клиентский SSL сертификат используемый для идентификации капсулей (:require_ssl должен быть включен)

en: Hosts that will be trusted in addition to Smart Proxies for access to fact/report importers and ENC output
ru: Доверенные узлы, которые могут обращаться к импортерам статистики и отчетов, а также к выводу ENC

en: SSL Certificate path that Foreman would use to communicate with its proxies
ru: Путь к сертификату SSL для защиты соединения Foreman с прокси

en: SSL CA file that Foreman will use to communicate with its proxies
ru: Файл центра сертификации SSL для защиты соединения Foreman с прокси

en: SSL Private Key file that Foreman will use to communicate with its proxies
ru: Файл закрытого ключа SSL для защиты соединения Foreman с прокси

en: Environment variable containing the subject DN from a client SSL certificate
ru: Переменная окружения, содержащая DN-имя субъекта из SSL-сертификата

en: Environment variable containing the verification status of a client SSL certificate
ru: Переменная окружения, содержащая статус проверки SSL-сертификата клиента

en: Should Foreman encrypt websockets (VNC console access). Choose on, off or auto.
ru: Шифрование веб-сокетов (консольный доступ VNC). Возможные значения: «on», «off», «auto»

en: Private key that Foreman will use to encrypt websockets
ru: Закрытый ключ для шифрования веб-сокетов

en: Certificate that Foreman will use to encrypt websockets
ru: Сертификат шифрования веб-сокетов

en: Redirect your users to this url on logout (authorize_login_delegation should also be enabled)
ru: Адрес страницы, открываемой по завершении сеанса (authorize_login_delegation должен быть установлен).

en: Name of the external auth source where unknown externally authentication users (see authorize_login_delegation) should be created (keep unset to prevent the autocreation)
ru: Имя внешнего ресурса аутентификации, где будут создаваться неизвестные внешние пользователи (см. authorize_login_delegation). Чтобы запретить автоматическое создание, оставьте пустым.

en: Authorize login delegation with REMOTE_USER environment variable
ru: Делегирование авторизации с помощью переменной окружения REMOTE_USER

en: Authorize login delegation with REMOTE_USER environment variable for API calls too
ru: Делегирование авторизации для вызовов API с помощью переменной окружения REMOTE_USER

en: Log out idle users after a certain number of minutes
ru: Завершать сеанс по истечении заданного периода бездействия (в минутах)

en: The default administrator email address
ru: Электронный адрес администратора

en: URL where your Foreman instance is reachable (see also Provisioning > unattended_url)
ru: Адрес экземпляра Foreman (см. «Подготовка > unattended_url»)

en: Email reply address for emails that Foreman is sending
ru: Обратный адрес для почты Foreman

en: Prefix to add to all outgoing email
ru: Приставка, добавляемая ко всем исходящим сообщениям

en: Send a welcome email including username and URL to new users
ru: Отправить приветственное сообщение, включая имя пользователя и URL, новым пользователям

en: Number of records shown per page in Foreman
ru: Число элементов на странице в Foreman

en: Fix DB cache on next Foreman restart
ru: Корректировать кэш базы данных при перезапуске Foreman

en: Max days for Trends graphs
ru: Максимальное количество дней при построении динамики

en: Foreman will use gravatar to display user icons
ru: Использовать gravatar для отображения картинки пользователя

en: Should the `foreman-rake db:migrate` be executed on the next run of the installer modules?
ru: Должны ли выполняться команда `foreman-rake db:migrate` при следующем запуске установки модулей?

en: Should the `foreman-rake db:seed` be executed on the next run of the installer modules?
ru: Должны ли выполняться команда `foreman-rake db:seed` при следующем запуске установки модулей?

en: Max timeout for REST client requests to smart-proxy
ru: Максимальное значение времени ожидания для оставшихся клиентских запросов к капсулю

en: Default encrypted root password on provisioned hosts
ru: Исходный пароль root в зашифрованном виде на подготавливаемых узлах

en: URL hosts will retrieve templates from during build (normally http as many installers don't support https)
ru: Адрес, с которого будут извлекаться шаблоны во время сборки узлов (обычно http, так как многие установщики не поддерживают https)

en: Enable safe mode config templates rendering (recommended)
ru: Включить обработку шаблонов конфигурации в безопасном режиме (рекомендуется)

en: Foreman will automate certificate signing upon provision of new host
ru: Автоматизировать процесс подписи сертификата при подготовке нового узла

en: Stop updating IP address and MAC values from Puppet facts (affects all interfaces)
ru: Остановить изменение IP адресов и значений MAC из фактов Puppet (подвержены все интерфейсы)

en: Foreman will query the locally configured resolver instead of the SOA/NS authorities
ru: Foreman будет опрашивать локальный сервер имен вместо центров идентификации SOA/NS

en: If Foreman is running behind Passenger or a remote load balancer, the IP should be set here. This is a regular expression, so it can support several load balancers, i.e: (10.0.0.1|127.0.0.1)
ru: IP-адрес удаленного распределителя загрузки или Passenger, где работает Foreman. Содержит регулярное выражение и допускает последовательное определение нескольких распределителей нагрузки, например 10.0.0.1|127.0.0.1

en: Time in minutes installation tokens should be valid for, 0 to disable token generation
ru: Время действия установочного ключа в минутах (0, чтобы отключить генерацию)

en: The IP address that should be used for the console listen address when provisioning new virtual machines via Libvirt
ru: IP-адрес прослушивания консоли при подготовке новых виртуальных машин в Libvirt

en: Foreman will update the host IP with the IP that made the built request
ru: Foreman заменит IP-адрес адресом узла, отправившего запрос сборки

en: Foreman will use the short hostname instead of the FQDN for creating new virtual machines
ru: Использовать краткое имя узла вместо полного имени домена при создании виртуальных машин

en: Puppet interval in minutes
ru: Интервал Puppet (мин.)

en: Duration in minutes after the Puppet interval for servers to be classed as out of sync.
ru: Длительность в минутах, после которой интервал Puppet для серверов будет классифицирован, как не синхронизированный.

en: Foreman will default to this puppet environment if it cannot auto detect one
ru: Окружение Puppet, которое будет выбрано в случае неудачи при автоматическом поиске окружений

en: Foreman will set this as the default Puppet module path if it cannot auto detect one
ru: Путь к модулю Puppet, который будет использоваться по умолчанию, если Foreman не сможет обнаружить его автоматически

en: Document root where puppetdoc files should be created
ru: Каталог, в котором будут храниться файлы puppetdoc

en: Enable puppetrun support
ru: Включить поддержку puppetrun

en: Default Puppet server hostname
ru: Исходное имя узла сервера Puppet

en: Foreman will evaluate host smart variables in this order by default
ru: Порядок обработки смарт-переменных узла

en: Foreman smart variables will be exposed via the ENC yaml output
ru: Смарт-переменные будут доступны в выводе ENC yaml

en: Foreman will use the new (2.6.5+) format for classes in the ENC yaml output
ru: Использовать формат 2.6.5+ для классов в выводе yaml ENC

en: Foreman will parse ERB in parameters value in the ENC output
ru: Foreman будет обрабатывать ERB в параметрах вывода ENC

en: Foreman will explicitly set the puppet environment in the ENC yaml output. This will avoid conflicts between the environment in puppet.conf and the environment set in Foreman
ru: Foreman явно определит окружение Puppet в выводе ENC yaml, что позволит избежать конфликтов с окружением в puppet.conf.

en: Foreman will use random UUIDs for certificate signing instead of hostnames
ru: Использовать случайный UUID вместо имени узла для подписи сертификата

en: Foreman will update a host's environment from its facts
ru: Обновлять окружение узла на основе фактов статистики

en: Foreman host group matchers will be inherited by children when evaluating smart class parameters
ru: В Foreman дочерние объекты наследуют подстановки групп узлов при анализе смарт-параметров класса.

en: Foreman will create the host when new facts are received
ru: Foreman создаст узел после получения новых фактов статистики

en: Foreman will create the host when a report is received
ru: Foreman создаст узел после получения отчета

en: Foreman will truncate hostname to 'puppet' if it starts with puppet
ru: Если имя узла начинается с «puppet», Foreman сократит его до «puppet»

en: Hosts created after a puppet run will be placed in the location this fact dictates. The content of this fact should be the full label of the location.
ru: Факт, определяющий участок, куда будут добавляться новые узлы. Должен содержать полное название участка.

en: Hosts created after a puppet run will be placed in the organization this fact dictates. The content of this fact should be the full label of the organization.
ru: Факт, определяющий организацию, в которую будут добавляться новые узлы. Должен содержать полное название организации.

en: Hosts created after a puppet run that did not send a location fact will be placed in this location
ru: Участок, куда будут добавляться новые узлы, если при выполнении puppetun не было определено значение соответствующего факта

en: Hosts created after a puppet run that did not send a organization fact will be placed in this organization
ru: Организация, в которую будут добавляться новые узлы, если при выполнении puppetun не было определено значение соответствующего факта

en: is invalid - only  http://, https:// are allowed
ru: может быть http:// или  https://

en: Only one declaration of a proxy is allowed
ru: Разрешается только одно объявление прокси

en: No features found on this proxy, please make sure you enable at least one feature
ru: Функции прокси не включены. Включите хотя бы одну функцию.

en: Unable to communicate with the proxy: %s
ru: Не удалось связаться с прокси: %s

en: Please check the proxy is configured and running on the host.
ru: Убедитесь, что прокси настроен и активен на узле.

en: Static
ru: Статический

en: Internal DB
ru: Внутренняя БД

en: is too long (maximum is 15 characters)
ru: слишком длинный (максимум 15 символов)

en: invalid IP address
ru: неверный IP-адрес

en: does not belong to subnet
ru: не принадлежит подсети

en: can't be bigger than to range
ru: не может выходить за пределы диапазона

en: must be specified if to is defined
ru: необходимо указать, если определено значение «Заканчивая»

en: must be specified if from is defined
ru: необходимо указать, если определено значение «Начиная с»

en: location
ru: местоположение

en: organization
ru: организация

en: This template is locked and may not be removed.
ru: Шаблон заблокирован и не может быть удален.

en: You are not authorized to lock templates.
ru: Вы не авторизованы для блокировки шаблонов.

en: You are not authorized to make a template default.
ru: Вы не авторизованы для создания шаблона по умолчанию.

en: This template is locked. Please clone it to a new template to customize.
ru: Шаблон заблокирован. Пожалуйста скопируйте его для создания своего шаблона.

en: already exists
ru: уже существует

en: Anonymous admin user %s is missing, run foreman-rake db:seed
ru: Анонимный администратор %s не существует. Выполните «foreman-rake db:seed».

en: A user group already exists with this name
ru: Группа с этим именем уже существует

en: Can't delete the last admin account
ru: Вы не можете удалить последнего администратора

en: cannot be removed from the last admin account
ru: нельзя удалить из последней учетной записи администратора

en: Can't delete internal admin account
ru: Вы не можете удалить внутреннюю учетную запись администратора

en: cannot be removed from an internal protected account
ru: не может быть удален из внутренней защищенной учетной записи

en: cannot be changed on an internal protected account
ru: не может меняться для внутренней защищенной учетной записи

en: you can't assign some of roles you selected
ru: вы не можете связать некоторые роли, которые Вы выбрали

en: you can't change administrator flag
ru: вы не можете изменить административный флаг

en: cannot be changed by a non-admin user
ru: не может быть изменен пользователем не администратором

en: default locations need to be user locations first
ru: местоположение по умолчанию должно быть первым местоположением пользователя

en: default organizations need to be user organizations first
ru: организация по умолчанию должна быть первой организацией пользователя

en: is not valid
ru: не верно

en: has this role already
ru: уже имеет эту роль

en: is already used by a user account
ru: уже используется учетной записью пользователя

en: Can't delete the last admin user group
ru: Вы не можете удалить группу последнего администратора

en: Status table
ru: Таблица состояний

en: Status chart
ru: График состояний

en: Report summary
ru: Суммарный отчет

en: Distribution chart
ru: График распределения

en: Unallowed template for dashboard widget: %s
ru: Не разрешенный шаблон для виджета обзора: %s

en: Invalid version format, please enter in x.y (only major version).
ru: Не верный формат версии, введите x.y (только основной релиз).

en: %{id} plugin requires Foreman %{matcher} but current is %{current}
ru: Модуль %{id} ожидает подстановку %{matcher}, но обнаружено %{current}

en: %{id} plugin requires the %{plugin_name} plugin, not found
ru: Модуль %{id} требует наличия %{plugin_name} (не найден)

en: %{id} plugin requires the %{plugin_name} plugin %{matcher} but current is %{plugin_version}
ru: Модуль %{id} ожидает подстановку %{matcher} из модуля %{plugin_name}, но обнаружен %{plugin_version}

en: Failed to validate %{host}: %{error}
ru: Не удалось проверить %{host}: %{error}

en: No templates found for this host.
ru: Шаблоны не найдены для этого узла.

en: Template %s is empty.
ru: Шаблон %s пуст.

en: Failure parsing %{template}: %{error}.
ru: Не удалось разобрать %{template}: %{error}.

en: No smart proxies found.
ru: Капсуль не найден.

en: Failure deploying via smart proxy %{proxy}: %{error}.
ru: Не удалось развернуть через капсуль %{proxy}: %{error}.

en: Error connecting to %{proxy}: %{error}.
ru: Ошибка соединения с %{proxy}: %{error}.

en: Unknown interface type, must be one of [%s]
ru: Неизвестный тип интерфейса, должен быть один из [%s]

en: My account
ru: Моя учетная запись

en: Log out
ru: Выйти

en: Administer
ru: Администратор

en: Locations
ru: Местоположения

en: Organizations
ru: Организации

en: LDAP authentication
ru: LDAP авторизация

en: Users
ru: Пользователи

en: User groups
ru: Группы пользователей

en: Roles
ru: Роли

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Settings
ru: Параметры

en: About
ru: О программе

en: Monitor
ru: Наблюдение

en: Dashboard
ru: Обзор

en: Statistics
ru: Статистика

en: Trends
ru: Динамика

en: Hosts
ru: Узлы

en: All hosts
ru: Все узлы

en: New host
ru: Новый узел

en: Provisioning Setup
ru: Подготовка узлов

en: Architectures
ru: Архитектуры

en: Hardware models
ru: Оборудование

en: Installation media
ru: Установочный носитель

en: Operating systems
ru: Операционные системы

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Partition tables
ru: Таблицы разделов

en: Provisioning templates
ru: Шаблоны подготовки

en: Configure
ru: Настройка

en: Host groups
ru: Группы узлов

en: Global parameters
ru: Глобальные параметры

en: Environments
ru: Окружения

en: Puppet classes
ru: Классы Puppet

en: Config groups
ru: Группы Настроек

en: Smart variables
ru: Переопределяемые переменные

en: Infrastructure
ru: Инфраструктура

en: Smart proxies
ru: Капсули

en: Compute resources
ru: Вычислительные ресурсы

en: Compute profiles
ru: Профили

en: Subnets
ru: Подсети

en: Domains
ru: Домены

en: Realms
ru: Области

en: Unsupported password hash function '%s'
ru: Неподдерживаемая хэш функция  '%s' для пароля

en: reboot
ru: перезагрузка

en: start
ru: запуск

en: reset
ru: сброс

en: state
ru: состояние

en: stop
ru: останов

en: poweroff
ru: выключение

en: soft
ru: мягкий

en: on
ru: вкл.

en: status
ru: состояние

en: ready?
ru: готово?

en: cycle
ru: цикл

en: off
ru: выкл.

en: Invalid power state request: %{action}, supported actions are %{supported}
ru: Недопустимый запрос управления питанием: %{action}. Возможные действия: %{supported}

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Timeout has occurred while communicating with %s
ru: Время ожидания связи с %s истекло

en: Error has occurred while communicating with %{cr}: %{e}
ru: Ошибка связи с %{cr}: %{e}

en: Invalid report
ru: Недействительный отчет

en: Invalid log level: %s
ru: Неверный узел журналирования: %s

en: invalid type %s
ru: недопустимый тип %s

en: SafeRender#parse_string was passed a %s instead of a string
ru: SafeRender#parse_string было передано %s вместо строки

en: Must specify a Smart Proxy to use
ru: Должен быть указан Капусль для использования

en: unable to sign a non pending certificate
ru: сертификат должен быть в состоянии ожидания, прежде чем он сможет быть подписан

en: you cannot remove %s that are used by hosts or inherited.
ru: Вы не можете удалить  %s, так как это используется узлом или унаследовано

en: is alphanumeric and cannot contain spaces
ru: может содержать буквы и цифры без пробелов

en: is not a valid MAC address
ru: не верный MAC адрес

en: can't contain spaces.
ru: не может содержать пробелы.

en: System Status
ru: Состояние систем

en: Smart Proxies
ru: Капсули

en: Available Providers
ru: Доступные поставщики

en: Compute Resources
ru: Вычислительные ресурсы

en: Plugins
ru: Модули

en: No smart proxies to show
ru: Нет капсулей для отображения

en: Name
ru: Имя

en: Features
ru: Функции

en: Status
ru: Состояние

en: Connecting..
ru: Подключение...

en: Provider
ru: Поставщик

en: Installed
ru: Установлено

en: Not Installed
ru: Не установлено

en: To enable a provider, either install the OS package (e.g. foreman-libvirt) or enable the bundler group for development setup (e.g. ovirt).
ru: Для активации поставщика установите соответствующий пакет (например, foreman-libvirt) или включите необходимую пакетную группу (например, ovirt)

en: No compute resource to show
ru: Нет вычислительных ресурсов

en: Type
ru: Тип

en: No plugins found
ru: Модули не найдены

en: Description
ru: Описание

en: Author
ru: Автор

en: Version
ru: Версия

en: Support
ru: Поддержка

en: Manual
ru: Вручную

en: Wiki
ru: Вики

en: First use instructions
ru: Первый доступ

en: You can find The Foreman on the %{freenode} (irc.freenode.net) network.  For general support, please visit #theforeman and for development specific related chat, please visit #theforeman-dev.
ru: Foreman можно найти на %{freenode} (irc.freenode.net). Общие вопросы поддержки можно задать в чате  #theforeman, а более подробные задачи разработки обсуждаются в канале #theforeman-dev.

en: Mailing lists
ru: Почтовые рассылки

en: Mailing lists are available via Google Groups. Much like IRC, we have a general users (support, Q/A, etc) lists and a development list:
ru: По аналогии с IRC, мы предоставляем рассылки Google Groups по вопросам общей поддержки и разработки.

en: Foreman Users
ru: Пользователи Foreman

en: Foreman Developers
ru: Разработчики Foreman

en: Issue tracker
ru: Отслеживание задач

en: We use Redmine to report and track bugs and feature requests, which can be found here:
ru: Для создания отчетов и отслеживания ошибок мы используем Redmine:

en: issue tracker
ru: отслеживание задач

en: System Information
ru: Сведения о системе

en: Version %{version}  © 2009-%{year} Paul Kelly and %{author}
ru: Версия %{version}  © 2009-%{year} Paul Kelly и %{author}

en: Access denied
ru: Доступ запрещен

en: Resource %{resource_name} not found by id '%{id}'
ru: Ресурс %{resource_name} не найден по коду '%{id}'

en: Unable to authenticate user %s
ru: Не удалось авторизовать пользователя %s

en: 'Content-Type: %s' is unsupported in API v2 for POST and PUT requests. Please use 'Content-Type: application/json'.
ru: 'Content-Type: %s' не поддерживается в API v2 для POST и PUT запросов. Пожалуйста используйте 'Content-Type: application/json'

en: Operating Systems
ru: Операционные системы

en: Edit Architecture
ru: Изменить архитектуру

en: New Architecture
ru: Новая архитектура

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Architecture|Name
ru: Имя

en: New architecture
ru: Новая архитектура

en: Architecture configuration
ru: Конфигурация архитектуры

en: Before you proceed to using Foreman you should provide information about one or more architectures.
ru: Прежде чем приступить к работе с Foreman, необходимо предоставить информацию об архитектуре.

en: Each entries represent a particular hardware architecture, most commonly <b>x86_64</b> or <b>i386</b>. Foreman also supports the Solaris operating system family, which includes <b>sparc</b> based systems.
ru: Каждая строка содержит модель архитектуры ­— обычно  <b>x86_64</b> или <b>i386</b>. Foreman также поддерживает Solaris, включая системы  <b>sparc</b>.

en: Each architecture can also be associated with more than one operating system and a selector block is provided to allow you to select valid combinations.
ru: Для операционных систем можно настроить архитектуру. При настройке вы сможете выбрать подходящие комбинации.

en: <b>Foreman</b> audit summary
ru: <b>Foreman</b> аудит суммарно

en: Displaying %{num_audits} of %{total_audits} audit | Displaying %{num_audits} of %{total_audits} audits
ru[0]: Показан %{num_audits} из %{total_audits} аудитов
ru[1]: Показано %{num_audits} из %{total_audits} аудитов
ru[2]: Показано %{num_audits} из %{total_audits} аудитов
ru[3]: Показано %{num_audits} из %{total_audits} аудитов

en: No audit changes for this period
ru: Нет изменений аудита за этот период

en: Full audits list
ru: Полный список аудитов

en: Foreman audit summary
ru: Foreman аудит суммарно

en: Logged-in
ru: Авторизован

en: Host details
ru: Свойства узла

en: Template Diff
ru: Отличия шаблонов

en: History
ru: Журнал

en: Item
ru: Элемент

en: Old
ru: Старый

en: New
ru: Новый

en: Value
ru: Значение

en: LDAP server
ru: Сервер LDAP

en: Account
ru: Учетная запись

en: Attribute mappings
ru: Атрибуты

en: Choose a server type
ru: Выберите тип сервера

en: Server type
ru: Тип сервера

en: Use this account to authenticate, <i>optional</i>
ru: Использовать для авторизации (<i>дополнительно</i>)

en: Base DN
ru: Базовое DN

en: Groups base DN
ru: Базовый DN для групп

en: Custom LDAP search filter, <i>optional</i>
ru: Фильтр поиска LDAP (<i>дополнительно</i>)

en: LDAP users will have their Foreman account automatically created the first time they log into Foreman
ru: Создавать учетную запись пользователя LDAP при первом входе в Foreman

en: External user groups will be synced on login, else relies on periodic cronjob to check group membership
ru: Внешние группы пользователя будут синхронизированы при входе, или положитесь на периодическое задание по проверке членства в группах

en: e.g. uid
ru: uid

en: e.g. givenName
ru: givenName

en: e.g. sn
ru: sn

en: e.g. mail
ru: mail

en: Photo attribute
ru: Фотография

en: e.g. jpegPhoto
ru: jpegPhoto

en: Edit LDAP Auth Source
ru: Изменить источник идентификации LDAP

en: LDAP Authentication
ru: LDAP аутентификация

en: New LDAP Source
ru: Новый источник LDAP

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Host
ru: Узел

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Onthefly register
ru: Автоматическая регистрация

en: AuthSource|LDAPS
ru: LDAPы

en: New LDAP Auth Source
ru: Новый источник идентификации LDAP

en: New authentication source
ru: Новый источник идентификации

en: Authentication Source Configuration
ru: Настройка источника идентификации

en: Foreman can use LDAP based service for user information and authentication.
ru: Для идентификации пользователей Foreman может использовать сервисы на базе LDAP.

en: The authentication process currently requires an LDAP provider, such as <em>OpenLDAP</em> or <em>Microsoft's Active Directory</em>.
ru: Для этого надо настроить провайдер LDAP, например <em>OpenLDAP</em> или <em>Microsoft Active Directory</em>.

en: Autosign entries for %s
ru: Записи autosign для %s

en: New Autosign Entry
ru: Новая запись автоматической подписи

en: Edit Bookmark
ru: Изменить закладку

en: Manage Bookmarks
ru: Управление закладками

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Bookmark|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Bookmark|Query
ru: Запрос

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Bookmark|Controller
ru: Регулятор

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Bookmark|Public
ru: Открыто

en: New Bookmark
ru: Новая закладка

en: Bookmarks configuration
ru: Настройка закладок

en: Here you can manage bookmarks. Bookmarks are saved search queries.
ru: На этой странице осуществляется управление закладками. Закладки содержат сохраненные запросы поиска.

en: Permission denied
ru: Отказано в разрешении

en: You are not authorized to perform this action
ru: Недостаточно полномочий для выполнения операции

en: Please request the required privileges from a foreman administrator
ru: Необходимые привилегии можно получить через администратора.

en: Back
ru: Назад

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Please try to update your request
ru: Попробуйте обновить запрос

en: Oops, we're sorry but something went wrong
ru: Произошла ошибка

en: Foreman ticketing system
ru: Система отслеживания задач Foreman

en: If you feel this is an error with Foreman itself, please open a new issue with
ru: Если вы считаете, что ошибка связана непосредственно с Foreman, создайте отчет.

en: You would probably need to attach the
ru: Возможно, потребуется вложить

en: Full trace
ru: данные трассировки

en: and relevant log entries.
ru: и соответствующие записи журнала.

en: None Found
ru: Нет

en: Changed environments
ru: Изменения окружений

en: Select the changes you want to realize in Foreman
ru: Выберите изменения, которые должны быть отражены в Foreman

en: Toggle
ru: Состояние

en: Check/Uncheck new
ru: Выбрать новые/снять выбор

en: Updated
ru: Обновлено

en: Check/Uncheck updated
ru: Выбрать обновленные/снять выбор

en: Obsolete
ru: Устарело

en: Check/Uncheck obsolete
ru: Выбрать устаревшие/снять выбор

en: Check/Uncheck all
ru: Выбрать все/снять выбор

en: Operation
ru: Операция

en: Puppet Modules
ru: Модули Puppet

en: Check/Uncheck all %s changes
ru: Выбрать/отменить выбор изменений (всего %s)

en: Add:
ru: Добавить:

en: Remove:
ru: Удалить:

en: Update:
ru: Обновление:

en: Update
ru: Обновить

en: Search
ru: Поиск

en: Bookmark this search
ru: Сохранить поиск

en: Add Bookmark
ru: Добавить закладку

en: Build from OS image
ru: Создать из образа ОС

en: OS Image
ru: Образ ОС

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Architecture
ru: Архитектура

en: Media
ru: Носитель

en: Partition table
ru: Таблица разделов

en: Scope
ru: Область применения

en: Actions
ru: Действия

en: override
ru: переопределить

en: Override this value
ru: Переопределить значение

en: Global
ru: Глобальные

en: hide
ru: скрытые

en: remove
ru: удаленные

en: Global Parameters
ru: Глобальные параметры

en: Add Parameter
ru: Добавить параметр

en: Parameter name
ru: Имя параметра

en: Parameter type
ru: Тип параметра

en: Puppet class overrides
ru: Переопределения класса Puppet

en: Override a Puppetclass Parameter
ru: Переопределить параметр Puppetclass

en: Edit Global Parameter
ru: Изменить глобальный параметр

en: New Parameter
ru: Новый параметр

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Parameter|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Parameter|Value
ru: Значение

en: New Global Parameter
ru: Новый глобальный параметр

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Compute profile
ru: Вычислительный профиль

en: Edit compute profile on %s
ru: Изменить вычислительный профиль на %s

en: New compute profile on %s
ru: Новый вычислительный профиль %s

en: Edit Compute profile
ru: Редактировать вычислительный профиль

en: New Compute Profile
ru: Новый вычислительный профиль

en: Rename
ru: Переименовать

en: New Compute profile
ru: Новый вычислительный профиль

en: Edit Compute profile: %s
ru: Редактирование вычислительного профиля: %s

en: Click on the link of a compute resource to edit its default VM attributes.
ru: Выберите ссылку, чтобы изменить исходные атрибуты виртуальной машины.

en: Compute Resource
ru: Вычислительный ресурс

en: VM Attributes (%s)
ru: Атрибуты виртуальной машины (%s)

en: unspecified
ru: не определен

en: Choose a provider
ru: Выберите поставщика

en: Access Key
ru: Ключ доступа

en: Secret Key
ru: Секретный ключ

en: Region
ru: Регион

en: Load Regions
ru: Загрузить регионы

en: Test Connection
ru: Проверка соединения

en: Client Email
ru: Электронный адрес клиента

en: The file path where your p12 file is located
ru: Путь к файлу p12

en: Certificate path
ru: Путь к сертификату

en: Zone
ru: Зона

en: Load zones
ru: Загрузить зоны

en: e.g. qemu://host.example.com/system
ru: напр. qemu://host.example.com/system

en: Display type
ru: Тип дисплея

en: Console passwords
ru: Пароли консоли

en: Set a randomly generated password on the display connection
ru: Создать случайный пароль при подключении к дисплею

en: e.g. http://openstack:5000/v2.0/tokens
ru: напр. http://openstack:5000/v2.0/tokens

en: Tenant
ru: Арендатор

en: Load Tenants
ru: Загрузить арендаторов

en: e.g. https://ovirt.example.com/api
ru: напр. https://ovirt.example.com/api

en: e.g. admin@internal
ru: напр. admin@internal

en: Datacenter
ru: Центр данных

en: Load Datacenters
ru: Загрузить центры данных

en: Quota ID
ru: Код квоты

en: X509 Certification Authorities
ru: Сертификат X509

en: Optionally provide a CA, or a correctly ordered CA chain. If left blank, a self-signed CA will be populated automatically by the server during the first request.
ru: Дополнительный поставщик ключей авторизации, или цепочки ключей авторизации. Если пусто, то будет использован самоподписанный сертификат при первом обращении к серверу.

en: e.g. https://identity.api.rackspacecloud.com/v2.0
ru: напр. https://identity.api.rackspacecloud.com/v2.0

en: API Key
ru: Ключ API

en: VCenter/Server
ru: VCenter/сервер

en: Fingerprint
ru: Отпечаток

en: New Compute Resource
ru: Новый вычислительный ресурс

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ComputeResource|Name
ru: Имя

en: New compute resource
ru: Новый вычислительный ресурс

en: Associate VMs
ru: Связать с виртуальными машинами

en: Associate VMs to Foreman hosts
ru: Связать виртуальные машины с узлами Foreman

en: Virtual Machines
ru: Виртуальные машины

en: Images
ru: Образы

en: Loading virtual machines information ...
ru: Загрузка информации о виртуальных машинах...

en: New Image
ru: Новый образ

en: Loading Images information
ru: Загрузка информации об образах...

en: VM Attributes
ru: Атрибуты виртуальной машины

en: Disabled
ru: Отключен

en: Enabled
ru: Включен

en: There was an error listing VMs: %s
ru: Произошла ошибка при получении списка виртуальных машин: %s

en: Network interfaces
ru: Сетевые интерфейсы

en: Add Interface
ru: Добавить интерфейс

en: add new network interface
ru: добавить сетевой интерфейс

en: No networks found.
ru: Сети не найдены

en: remove storage volume
ru: удалить том хранения

en: Storage
ru: Хранилище

en: add new storage volume
ru: добавить новый том хранения данных

en: Add Volume
ru: Добавить том

en: Flavor
ru: Шаблон конфигурации

en: Please select an image
ru: Выберите образ

en: Availability zone
ru: Доступная зона

en: No preference
ru: Нет предпочтений

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet
ru: Подсеть

en: Security groups
ru: Группы безопасности

en: Public
ru: Открытый

en: Private
ru: Приватный

en: Managed IP
ru: Управляющий IP

en: Machine type
ru: Тип машины

en: Network
ru: Сеть

en: External IP
ru: Внешний IP

en: Size (GB)
ru: Размер (ГБ)

en: CPUs
ru: Процессоры

en: Memory
ru: Память

en: Start
ru: Начало

en: Power ON this machine
ru: Включить машину

en: Image to use
ru: Образ для использования

en: Network type
ru: Тип сети

en: No networks
ru: Нет сетей

en: No bridges
ru: Нет мостов

en: your libvirt host does not support interface listing, please enter here the bridge name (e.g. br0)
ru: Узел libvirt не поддерживает просмотр интерфейсов. Введите имя моста (например, br0)

en: NIC type
ru: Тип NIC

en: Storage pool
ru: Пул хранилищ

en: Security group
ru: Группа безопасности

en: Internal network
ru: Внутренняя сеть

en: Floating IP network
ru: Сеть с плавающим IP

en: Create new boot volume from image
ru: Создать новый загрузочный том из образа

en: Boot from volume
ru: Загрузить с тома

en: Defaults to image size if left blank
ru: По умолчанию размер образа, если останется пустым

en: New boot volume size (GB)
ru: Размер нового загрузочного тома (ГБ)

en: Cluster
ru: Кластер

en: Select template
ru: Выберите шаблон

en: oVirt/RHEV template to use
ru: шаблон для использования с oVirt/RHEV

en: Template
ru: Шаблон

en: Cores
ru: Ядра

en: Storage domain
ru: Домен хранения данных

en: Preallocate disk
ru: Предварительно выделенный диск

en: Uses thin provisioning if unchecked
ru: Используется динамическая подготовка если не установлено

en: Only one volume can be bootable
ru: Только один том может быть загрузочным

en: Please Select an Image
ru: Выберите образ

en: Cores per socket
ru: Ядер на сокет

en: Memory (MB)
ru: Память (МБ)

en: Folder
ru: Папка

en: Guest OS
ru: Гостевая ОС

en: SCSI controller
ru: Контроллер SCSI

en: Virtual H/W version
ru: Версия виртуального железа

en: Data store
ru: Хранилище

en: Thin provision
ru: Динамическая подготовка

en: Eager zero
ru: Заполнено нулями

en: Virtual Machines on %s
ru: Виртуальные машины на %s

en: State
ru: Состояние

en: Power
ru: Питание

en: New Virtual Machine
ru: Новая виртуальная машина

en: Create
ru: Создать

en: Associate VM
ru: Связать с виртуальной машиной

en: Associate VM to a Foreman host
ru: Связать виртуальную машину с узлом Foreman

en: Properties
ru: Свойства

en: Machine Type
ru: Тип машины

en: VCPU(s)
ru: Вирт. процессоры

en: Allocated
ru: Выделено

en: Display
ru: Показать

en: using %{allocation} GB out of %{capacity} GB, %{pool_name} storage pool
ru: занято %{allocation} из %{capacity} ГБ (в %{pool_name})

en: Path
ru: Путь

en: Running on
ru: Выполняется на

en: using %s
ru: использует %s

en: included already from parent
ru: унаследована от родителя

en: %s is not in environment
ru: %s не является окружением

en: Included Config Groups
ru: Включенные группы конфигурации

en: Available Config Groups
ru: Доступные группы конфигурации

en: Edit Config group
ru: Редактировать группу Настроек

en: New Config Group
ru: Новая Группа Настроек

en: New Config group
ru: Новая группа Настроек

en: Run distribution in the last %s minute | Run distribution in the last %s minutes
ru[0]: Запущенные дистрибутивы за последнюю минуту
ru[1]: Запущенные дистрибутивы за последние минуты
ru[3]: Запущенные дистрибутивы за последние минуты

en: Latest Events
ru: Последние события

en: No interesting reports received in the last week
ru: Нет отчетов за прошлую неделю

en: Host Configuration Chart
ru: График настроенных узлов

en: Hosts that had performed modifications without error
ru: Узлы с успешными изменениями

en: Hosts in error state
ru: Узлы с ошибками

en: Good host reports in the last %s
ru: Действительные отчеты за %s

en: Hosts that had pending changes
ru: Узлы с ожидающими изменениями

en: Out of sync hosts
ru: Несинхронизированные узлы

en: Hosts with no reports
ru: Узлы без отчетов

en: Hosts with alerts disabled
ru: Узлы с отключенными уведомлениями

en: Total Hosts: %s
ru: Всего: %s

en: Overview
ru: Обзор

en: Get default dashboard widgets
ru: Получить виджеты обзора по умолчанию

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Before you can use Foreman for the first time there are a few tasks that must be performed.
ru: Прежде чем приступить к работе с Foreman, необходимо выполнить несколько действий.

en: You must decide how you wish to use the software, and update the primary settings file <b>config/settings.yaml</b> and the
ru: Разработайте стратегии использования программного обеспечения.  Откорректируйте <b>config/settings.yaml</b> и

en: settings
ru: параметры

en: to indicate your selections.
ru: в соответствии с установленными требованиями.

en: Operating Mode
ru: Режимы работы

en: You may operate Foreman in basic mode, in which it acts as a reporting and external node classifier or you may also turn on unattended mode operation in which Foreman creates and manages the configuration files necessary to completely configure a new host.
ru: В базовом режиме Foreman выполняет функции классификатора внешних узлов и отвечает за создание отчетов. Дополнительно можно включить автоматический режим, в котором Foreman сможет создавать файлы конфигурации, необходимые для создания и настройки новых узлов.

en: When operating in unattended mode Foreman will require more information, so expect more questions, but it will be able to automate host installations for Red Hat, Debian, SUSE and Solaris operating systems (and their clones), see
ru: В автоматическом режиме можно полностью автоматизировать установку Red Hat, Debian, SUSE и Solaris, но в свою очередь, это потребует более тщательной конфигурации с целью определения всех необходимых параметров и ответов на все вопросы. За подробной информацией обратитесь к

en: here
ru: здесь

en: for more details.
ru: более подробно.

en: Create a Smart Proxy
ru: Создать капсуль

en: If you're planning to do anything more than just handle reports, you'll be in need of a smart proxy - either on this machine or elsewhere on your network.
ru: Если Вы планируете делать еще что-то помимо обработки отчетов, Вам необходимы капсули - либо на этой машине или в любом другом месте вашей сети.

en: You can find details of how to set up the proxy at
ru: Вы можете найти подробности как установить прокси в

en: Smart-Proxy Installation
ru: Установка Капсуля

en: Important
ru: Важно

en: Once installed you should head over to
ru: После установки перейдите на страницу

en: to point Foreman at it.
ru: и настройте доступ к капсуле.

en: User Authentication
ru: Аутентификация пользователей

en: Foreman, by default, operates in anonymous mode where all operations are performed without reference to the user who is performing the task.
ru: По умолчанию Foreman работает в анонимном режиме.

en: If you wish to track the actions of a particular user then it is possible to use an additional authentication stage and provide a user account.
ru: Чтобы контролировать активность конкретных пользователей, можно добавить дополнительный уровень аутентификации.

en: At present, authentication is performed against the internal Database or a LDAP service provided by one or more LDAP servers.
ru: В настоящее время идентификация пользователей осуществляется в соответствии с внутренней базой данных или на сервере LDAP.

en: Additionally, you may restrict user permissions based on many criteria, make sure you check the roles settings tab.
ru: Пользователям можно выделить определенные роли и настроить их разрешения.

en: For internal Users, simply create a new user at the %s page
ru: Для внутренних пользователей создайте новую учетную запись на странице %s

en: If you chose to use LDAP authentication then you must provide connection details for your authentication provider on %s page
ru: Для LDAP надо будет настроить подключение к провайдеру на странице %s

en: For Roles and permissions, see the %s page
ru: Чтобы выбрать роли и разрешения, перейдите к странице %s

en: Notice
ru: Примечание

en: You would need to enable login in your settings.yml file first and restart foreman
ru: Разрешите авторизацию в settings.yml и перезапустите foreman

en: The default username and password are <b>admin</b> and <b>changeme</b>
ru: По умолчанию используется пользователь <b>admin</b> с паролем <b>changeme</b>.

en: Import your data
ru: Импорт данных

en: Foreman comes with some importers to ease the burden of entering loads of data about your current installation.
ru: Foreman предоставляет модули импорта, что исключает необходимость ручного ввода больших объемов данных об установках.

en: If you are already using puppet you should consider using some of the rake tasks that have been provided.
ru: Если вы уже используете Puppet, в этом поможет Rake API.

en: Inventory browser
ru: Обозреватель статистики

en: Importing Puppet Facts
ru: Импорт статистики Puppet

en: Puppet External Nodes
ru: Внешние узлы Puppet

en: Importing Puppet classes and environments
ru: Импорт окружений и классов Puppet

en: Reporting
ru: Отчетность

en: Puppet Reports integration
ru: Интеграция отчетности Puppet

en: Additional steps
ru: Дополнительные шаги

en: You may optionally wish to generate the online documentation for your puppet classes
ru: Дополнительно можно создать онлайн-документацию для классов Puppet

en: puppet class browser
ru: обозреватель классов puppet

en: After you have decided on the two primary modes of operation and performed any appropriate imports then it would be good idea if you visited some of the other configuration pages to see if additional setup is required under the Additional settings select box on the top right.
ru: Выбрав режим работы и импортировав необходимые данные, можно перейти на страницы конфигурации и в правом верхнем углу проверить дополнительные настройки.

en: You may also find the
ru: Дополнительно ознакомьтесь со страницей

en: Howtos
ru: Инструкции

en: useful.
ru: полезным.

en: This page will self destruct once Foreman starts to receive data about your hosts.  You can view this information again by clicking on the "First use instructions" link on the %{about} page.
ru: Вид этой страницы изменится после получения сведений об узлах. Для просмотра исходной информации перейдите по ссылке «Первый доступ» на странице %{about}.

en: Parameters
ru: Параметры

en: Full name describing the domain
ru: Описательное имя домена

en: DNS proxy to use within this domain for managing A records, note that PTR records are managed via Subnet DNS proxy
ru: DNC прокси используется с этим доменом для управления записями типа A, это значит что PTR записи управляются через DNS прокси подсети.

en: DNS Proxy
ru: DNS прокси

en: Edit Domain
ru: Изменить домен

en: New Domain
ru: Новый домен

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Domain|Fullname
ru: Полное имя

en: Domain Configuration
ru: Конфигурация домена

en: Foreman considers a domain and a DNS zone as the same thing. That is, if you are planning to manage a site where all the machines are or the form <i>hostname</i>.<b>somewhere.com</b>
      then the domain is <b>somewhere.com</b>. This allows Foreman to associate a puppet variable with a domain/site and automatically append this variable to all external node requests made
      by machines at that site.
ru: Foreman считает домены и зоны DNS за одну сущность. Это значит, если Вы планируете управлять площадкой, где расположены все машины или имеют имя вида <i>hostname</i>.<b>somewhere.com</b>, тогда используйте домен <b>somewhere.com</b>. Это позволить Foreman'у связать переменные Puppet с доменом/площадкой и автоматически применить переменные для всех внешних запросов выполненными машинам этой площадки.

en: The <b>fullname</b> field is used for human readability in reports and other pages that refer to domains,
      and also available as an external node parameter
ru: Поле <b>полное имя</b> используется для человеческого понимания в отчетах и других страницах относящийся к домену, а так же доступно как внешнее имя параметра.

en: Edit Environment
ru: Изменить окружение

en: Puppet Environments
ru: Окружения Puppet

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Environment|Name
ru: Имя

en: Classes
ru: Классы

en: New Environment
ru: Новое окружение

en: Puppet environments configuration
ru: Конфигурация окружений Puppet

en: If you are planning to use Foreman as an external node classifier you should provide information about one or more environments.
ru: Если вы хотите управлять внешними узлами из Foreman, необходимо настроить окружение.

en: This information is commonly imported from a pre-existing puppet configuration by the use of the
ru: Обычно эти данные импортируются из существующей конфигурации puppet. См.

en: Puppet classes and environment importer
ru: Модуль импорта окружений и классов Puppet

en: Environments may be manually created and only require the name of the environment to be declared.
ru: Окружения можно создать вручную — для этого достаточно определить имя окружения.

en: Show %{host} facts
ru: Показать факты %{host}

en: Show all %{name} facts where they are equal to %{value}
ru: Показать все параметры %{name} со значением %{value}

en: Show distribution chart
ru: Показать график распределения

en: Fact Values
ru: Значения фактов

en: Host
ru: Узел

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: FactValue|Value
ru: Значение

en: Reported at
ru: Отчет от

en: Hosts Inventory
ru: Список узлов

en: You don't seem to have any facts yet. If you wish to configure fact pushing, please follow
ru: Нет фактов статистики. Чтобы настроить их получение, см.

en: setting up facts
ru: настройка фактов

en: This page will self destruct once inventory data comes in.
ru: Вид этой страницы изменится после получения статистики.

en: %s Distribution
ru: Распределение %s

en: Selected role
ru: Роль

en: (Miscellaneous)
ru: (другое)

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Permission
ru: Разрешение

en: Selected resource type does not support granular filtering, therefore you can't configure granularity
ru: Для этого типа фильтры недоступны

en: By unchecking this you can specify filter using Foreman search syntax in search field. If filter remains unlimited (this field is checked) it applies on all resources of the selected type
ru: Снимите флажок, чтобы добавить фильтр. Установленный флажок позволяет применить разрешения ко всем объектам выбранного типа.

en: Edit Filter
ru: Изменить фильтр

en: Filters
ru: Фильтры

en: New filter
ru: Новый фильтр

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Role
ru: Роль

en: Filter|Resource
ru: Ресурс

en: Filter|Permissions
ru: Разрешения

en: Filter|Unlimited
ru: Не ограничено

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Filter|Search
ru: Поиск

en: none
ru: нет

en: Delete filter?
ru: Удалить фильтр?

en: New Filter
ru: Новый фильтр

en: Manage Locations
ru: Управление участками

en: Manage Organizations
ru: Управление организациями

en: Hostname
ru: Имя узла

en: <b style="color: #6bb5df;">%{hosts_sum}</b>
                   <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Changed</p> | <b style="color: #6bb5df;">%{hosts_sum}</b>
                   <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Changed</p>
ru[0]: <b style="color: #6bb5df;">%{hosts_sum}</b>
    <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Изменен</p>
ru[1]: <b style="color: #6bb5df;">%{hosts_sum}</b>
    <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Изменено</p>
ru[3]: <b style="color: #6bb5df;">%{hosts_sum}</b>
    <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Изменено</p>

en: <b style="color: #6bb5df;">%{out_of_sync_sum}</b>
                   <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Out of sync</p> | <b style="color: #6bb5df;">%{out_of_sync_sum}</b>
                   <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Out of sync</p>
ru[0]: <b style="color: #6bb5df;">%{out_of_sync_sum}</b>
    <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Расинхронизирован</p>
ru[1]: <b style="color: #6bb5df;">%{out_of_sync_sum}</b>
    <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Расинхронизировано</p>
ru[3]: <b style="color: #6bb5df;">%{out_of_sync_sum}</b>
    <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Расинхронизировано</p>

en: <b style="color: #6bb5df;">%{disabled_sum}</b>
                   <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Disabled</p> | <b style="color: #6bb5df;">%{disabled_sum}</b>
                   <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Disabled</p>
ru[0]: <b style="color: #6bb5df;">%{disabled_sum}</b>
    <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Отключен</p>
ru[1]: <b style="color: #6bb5df;">%{disabled_sum}</b>
    <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Отключено</p>
ru[3]: <b style="color: #6bb5df;">%{disabled_sum}</b>
    <p style="font-weight: bold; margin: 5px; padding: 0px;">Отключено</p>

en: Level
ru: Уровень

en: Resource
ru: Ресурс

en: message
ru: сообщение

en: No logs to show
ru: Нет журналов для показа

en: Total of one host | Total of %{hosts} hosts
ru[0]: Всего один узел
ru[1]: Всего %{hosts} узла
ru[3]: Всего %{hosts} узлов

en: None!
ru: Нет!

en: Last Report
ru: Последний отчет

en: <b>Foreman</b> Puppet error report
ru: <b>Foreman</b> отчет по ошибкам Puppet

en: <b>Foreman</b> Build Complete
ru: <b>Foreman</b> сборка завершена

en: Your host has finished building:
ru: Ваш узел завершил сборку:

en: Hostname:
ru: Имя узла:

en: View in Foreman:
ru: Отобразить в Foreman:

en: <b>Foreman</b> Puppet summary
ru: <b>Foreman</b> Puppet суммарно

en: Summary from %{time} ago to now
ru: Суммарно с %{time} по настоящий момент

en: Summary report from Foreman server at %{foreman_url}
ru: Суммарный отчет с сервера Foreman на %{foreman_url}

en: Hosts with interesting values (changed, failures etc)
ru: Узлы с необычными значениями (изменен, сбойный и т.п.)

en: Hosts which are currently not running Puppet
ru: Узлы на который не запущен Puppet

en: Hosts which Foreman reporting is disabled
ru: Узлы на которых отключены отчет Foreman

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Hostgroup
ru: Группа узлов

en: Puppet Classes
ru: Классы Puppet

en: Parent
ru: Родитель

en: Please select an environment first
ru: Выберите окружение

en: Password must be 8 characters or more
ru: Пароль должен содержать не менее 8 символов

en: Puppet classes parameters
ru: Параметры классов Puppet

en: Host group parameters
ru: Параметры группы

en: Host Groups
ru: Группы узлов

en: New Host Group
ru: Новая группа узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Hostgroup|Name
ru: Имя

en: Nest
ru: Вложить

en: Host group configuration
ru: Конфигурация группы узлов

en: A host group is in some ways similar to an inherited node declaration, in that it is a high level grouping of classes that can be named and treated as a unit. This is then treated as a template and  is selectable during the creation of a new host and ensures that the host is configured in one of your pre-defined states.
ru: Группы объединяют объявления узлов на высоком уровне. При создании нового узла можно будет выбрать группу, что создаст его конфигурацию с учетом объявленных в группе критериев.

en: In addition to defining which puppet classes get included when building this host type you are also able to assign variables and provisioning information to a host group to further refine the behavior of the puppet runtime.
ru: Вы сможете определить не только классы Puppet для новых узлов, но также переменные и другие характеристики, контролирующие поведение группы.

en: The host group's classes and the host group's variables are included in the external node information when the puppetmaster compiles the host's configuration.
ru: При формировании конфигурации внешнего узла переменные и классы группы тоже будут включены.

en: There are two strategies when using host groups.
ru: Существует два основных метода работы с группами:

en: You may create puppet classes that represent high-level host configurations, for example, a <b>host-type-ldap-server</b> class, which includes all the required functionality from other modules or you may decide to create a host group called <b>host-type-ldap-server</b> and add the required classes into the host group configuration.
ru: Для высокоуровневой конфигурации узлов можно создать классы Puppet, например класс <b>host-type-ldap-server</b> с обязательными функциями из других модулей. Или же можно создать группу узлов с именем <b>host-type-ldap-server</b> и добавить в ее конфигурацию необходимые классы.

en: These two options are personal decisions and are up to you (where the main difference would be the parameter/variables settings).
ru: Оба подхода равноправны и отличаются лишь настройками параметров и переменных.

en: Select Hosts
ru: Выберите узлы

en: Assign Selected Hosts
ru: Назначить выбранные

en: Create %s
ru: Создайте %s

en: <b class='select_count'>0</b> selected
ru: выбрано: <b class='select_count'>0</b>

en: Assign to %s
ru: Связать с %s

en: Chassis
ru: Шасси

en: Boot device
ru: Загрузочное устройство

en: Netmask
ru: Маска сети

en: Gateway
ru: Шлюз

en: VM editing is not implemented for this provider
ru: Этот поставщик не позволяет изменять виртуальные машины

en: '%{host}' not found on '%{resource}'
ru: '%{host}' не найден в '%{resource}'

en: '%{host}' could be deleted or '%{resource}' is not responding.
ru: «%{host}» удален, или «%{resource}» не отвечает.

en: Failed connecting to %s
ru: Не удалось подключиться к %s

en: Errors: %s
ru: Ошибки: %s

en: Network interfaces management has been moved to the Interfaces tab. Please set your interfaces there.
ru: Сетевой интерфейс управления был перемещен на вкладку интерфейсы. Пожалуйста настройте свои интерфейсы там.

en: Conflicts have been detected
ru: Обнаружены конфликты

en: The following entries were found conflicting with what foreman wanted to apply.
ru: Обнаружены конфликты записей со значениями, которые пытается применить Foreman.

en: Please review them carefully, if you are certain that they should be removed, please click on overwrite.
ru: Проверьте список. Чтобы принять изменения, нажмите кнопку перезаписи.

en: DHCP lease conflicts have been detected
ru: Обнаружены конфликты аренды DHCP

en: Please correct the error(s) below and submit your changes again.
ru: Исправьте перечисленные ошибки и повторите попытку.

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: Virtual Machine
ru: Виртуальная машина

en: Additional Information
ru: Дополнительная информация

en: This value is used also as the host's primary interface name.
ru: Это значение используется так же на первичном интерфейсе узла.

en: Bare Metal
ru: Голое железо

en: Deploy on
ru: Создание

en: Puppet classes Parameters
ru: Параметры классов Puppet

en: Included Parameters via inheritance
ru: Унаследованные параметры

en: Host Parameters
ru: Параметры узла

en: select an owner
ru: выберите владельца

en: Owned By
ru: Владелец

en: Include this host within Foreman reporting
ru: Включить этот узел в отчетность Foreman

en: Hardware Model
ru: Модель оборудования

en: Some of the interfaces are invalid. Please check the table below.
ru: Некоторые интерфейсы не корректны. Пожалуйста проверьте таблицу ниже.

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: MAC address
ru: MAC адрес

en: IP address
ru: IP адрес

en: Ok
ru: Ок

en: Select all items in this page
ru: Выбрать все пункты на этой странице

en: items selected. Uncheck to Clear
ru: пункты выбраны. Снимите, чтобы Очистить

en: Last report
ru: Последний отчет

en: Please Confirm
ru: Пожалуйста подтвердите

en: Report Status
ru: Состояние отчета

en: Provisioning Method
ru: Способ подготовки

en: Network Based
ru: По сети

en: Image Based
ru: Из образа

en: Enable this host for provisioning
ru: Разрешить подготовку узла

en: What ever text(or ERB template) you use in here, would be used as your OS disk layout options If you want to use the partition table option, delete all of the text from this field
ru: На основе введенного здесь текста или шаблона ERB будет настроена схема разделов. Чтобы использовать поле таблицы разделов, удалите текст.

en: Resolve
ru: Обработать

en: Display the templates that will be used to provision this host
ru: Показать шаблоны подготовки

en: in Progress
ru: выполняется

en: Number of Events
ru: Число событий

en: Time in Seconds
ru: Время в секундах

en: Fix %s on Mismatch
ru: Исправить %s при несоответствии

en: Fail on Mismatch
ru: Ошибка при несоответствии

en: Assign Hosts to %s
ru: Связать узлы с %s

en: Clone Host %s
ru: Клонировать %s

en: Generated %s ago
ru: Создано %s назад

en: Back to host
ru: Назад к узлу

en: Console output may be out of date
ru: Возможно, вывод консоли устарел

en: Troubleshooting
ru: Диагностика

en: New window
ru: Новое окно

en: Open Spice in a new window
ru: Открыть Spice в новом окне

en: Connecting (unencrypted) to: %s
ru: Устанавливается незашифрованное соединение с %s

en: Password:
ru: Пароль:

en: Canvas not supported.
ru: Холст не поддерживается.

en: Unmanage host
ru: Отменить управление узлом

en: Manage host
ru: Управление узлом

en: Disassociate host
ru: Удалить связь с узлом

en: Provision
ru: Подготовка

en: these hosts for a build operation on next boot
ru: к операции сборки при следующей перезагрузке

en: Warning
ru: Предупреждение

en: This might take a while, as all hosts, facts and reports will be destroyed as well
ru: Это может занять некоторое время, так как в ходе выполнения будут удалены узлы, статистика и отчеты

en: Disable alerts for selected hosts
ru: Отключить уведомления для выбранных узлов

en: Disassociate the selected hosts from their VMs
ru: Разорвать связь узлов с их виртуальными машинами

en: Enable alerts for selected hosts
ru: Включить уведомления для выбранных узлов

en: Sorry, these hosts do not have parameters assigned to them, you must add them first.
ru: Для этих узлов сначала необходимо настроить параметры.

en: Run Puppet on the following hosts
ru: Выполнить Puppet на узлах

en: List of hosts which answer to the provided query
ru: Список отвечающих узлов

en: The following errors may prevent a successful build:
ru: Следующие ошибки могут предотвратить успешную сборку%

en: Check again
ru: Проверьте еще раз

en: Edit Host
ru: Редактировать узел

en: Reboot now
ru: Перезагрузить сейчас

en: Select environment
ru: Выберите окружение

en: *Clear environment*
ru: *Сбросить среду*

en: *Inherit from host group*
ru: *Наследовать от группы*

en: *Clear host group*
ru: *Очистить группу узлов*

en: Select host group
ru: Выберите группу узлов

en: Select Location
ru: Выберите местоположение

en: Select Organization
ru: Выберите организацию

en: Metrics
ru: Метрика

en: VM
ru: Вирт. машина

en: NICs
ru: Сетевые устройства

en: Loading host information ...
ru: Загрузка информации об узле...

en: No puppet activity for this host in the last %s days
ru: Действия Puppet для этого узла не выполнялись на протяжении %s дней

en: Loading template information ...
ru: Загрузка информации о шаблоне...

en: Loading VM information ...
ru: Загрузка информации о виртуальных машинах...

en: Loading NICs information ...
ru: Загрузка информации о сетевых устройствах...

en: Loading BMC information ...
ru: Загрузка информации BMC...

en: Loading runtime information ...
ru: Загрузка информации о среде выполнения...

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Loading resources information ...
ru: Загрузка информации о ресурсах...

en: Review build status for %s
ru: Пересмотреть состояние сборки для %s

en: Warning: This will delete this host and all of its data!
ru: Предупреждение: Это может удалить этот узел и всю его информацию!

en: This host's stored facts and reports will be deleted too.
ru: Факты и отчеты этого узла будет так же удалены.

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Please wait while your request is being processed
ru: Пожалуйста ожидайте пока Ваш запрос обрабатывается

en: All Puppet Classes for %s
ru: Все Puppet классы для %s

en: Class
ru: Класс

en: The following hosts were updated
ru: Следующие узлы были обновлены

en: The following parameters were skipped as they did not exists on this host:
ru: Некоторые параметры не заданы на узле и были пропущены:

en: Back to host list
ru: Назад к списку узлов

en: You don't seem to have any Hosts, for more information see
ru: У вас нет узлов. Подробную информацию можно найти

en: this page
ru: здесь

en: This page will self destruct once data comes in.
ru: Вид этой страницы изменится после получения данных.

en: The user that is used to ssh into the instance, normally cloud-user, ec2-user, ubuntu, root etc
ru: Пользователь, который будет устанавливать SSH-соединение с экземпляром (cloud-user, ec2-user, ubuntu, root и т.п.)

en: Does this image support user data input (e.g. via cloud-init)?
ru: Включает ли образ поддержку ввода пользовательских данных (например, с помощью cloud-init)?

en: (optional) IAM Role for Fog to use when creating this image.
ru: Дополнительно: роль IAM для Fog, используемая для создания образа

en: Password to authenticate with - used for SSH finish step.
ru: Пароль доступа SSH

en: Image path
ru: Путь к образу

en: Full path to backing image used to create new volumes.
ru: Полный путь к резервному образу виртуальной машины.

en: Path to template, relative to datacenter (e.g. My templates/RHEL 6)
ru: Путь к шаблону из центра данных (например, Templates/RHEL 6)

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Image|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Image|Username
ru: Имя пользователя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Image|Uuid
ru: UUID

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Image|User data
ru: Данные пользователя

en: Destroy
ru: Уничтожить

en: You are using an unsupported browser.
ru: Ваш браузер не поддерживается.

en: Location configuration
ru: Конфигурация местоположения

en: You must create a location before continuing.
ru: Для продолжения необходимо создать местоположение.

en: Locations are used to manage and differentiate the physical place where a system managed via Foreman is housed.
ru: Местоположение определяет физическое расположение системы, которая находится под управлением Foreman.

en: For example, there might be a data center in London and one in Virginia; these are locations. Locations also work nicely when used in tandem with %{organizations}.
ru: Например, можно создать местоположения для центров данных в Москве и Лондоне. Они отлично работают в парах — местоположения и %{organizations}.

en: organizations
ru: организации

en: Remove %s?
ru: Удалить %s?

en: Variable
ru: Переменная

en: Whether the smart variable value is managed by Foreman
ru: Переопределяемые переменные управляемые Foreman

en: Optional input validator
ru: Дополнительная проверка ввода

en: Note that if you use ERB as a value of parameter, value will be validated during ENC evaluation. If value is invalid, ENC evaluation will fail.
ru: Примечание, если Вы используете ERB как значение параметра, то оно будет проверено при оценке ENC. Если значение не верно, то оценка ENC не пройдет.

en: If checked, will raise an error if there is no default value and no matcher provide a value.
ru: Если отмечено, генерирует ошибку при отсутствии стандартного значения.

en: Override merging options
ru: Перезаписать сливаемые параметры

en: Should the matchers continue to look for matches after first find (only array/hash type). Note: merging overrides ignores all matchers that use Puppet default
ru: Должна ли подстановщик продолжить просмотр на соответствие после первого нахождения (только для типов массив/хэш). Примечание: слияния перезаписей игнорируются всеми совпадениями, используемыми Puppet по умолчанию

en: Should the matched result avoid duplicate values (only array type).
ru: Должен ли совпавший результат избегать задвоения значений (только для типа массив).

en: Override value for specific hosts
ru: Перезаписанное значение для определенного узла

en: Order
ru: Порядок

en: The order in which matchers keys are processed, first match wins.<br> You may use multiple attributes as a matcher key, for example, an order of <code>host group, environment</code> would expect a matcher such as <code>hostgroup = "web servers", environment = production</code>
ru: Порядок обработки ключей подстановки до первого совпадения.<br>Допускается одновременное использование нескольких атрибутов — например, выборка <code>host group, environment</code> может выглядеть так:  <code>hostgroup = "web servers", environment = production</code>

en: add a new matcher-value pair
ru: добавить условие подстановки

en: Add Matcher-Value
ru: Добавить подстановку

en: Matcher is a combination of an attribute and its value, if they match, the value below would be provided.<br> You may use any attribute foreman knows about, such as facts etc for example: <code> domain = example.com </code> or <code> is_virtual = true</code>
ru: Для подстановки определите пары атрибутов и их значений. <br>Можно указать любые атрибуты Foreman. Примеры: <code> domain = example.com </code> or <code> is_virtual = true</code>

en: Explain matchers
ru: Объяснения подстановщиков

en: Matcher
ru: Подстановка

en: remove value
ru: удалить значение

en: Edit Smart Variable
ru: Изменить смарт-переменную

en: Number of values
ru: Число значений

en: The path to the medium, can be a URL or a valid NFS server (exclusive of the architecture).
              for example <em>http://mirror.centos.org/centos/$version/os/$arch</em> where <strong>$arch</strong> will be substituted for the host's actual OS architecture and <strong>$version</strong>, <strong>$major</strong> and <strong>$minor</strong> will be substituted for the version of the operating system. Solaris and Debian media may also use <strong>$release</strong>.
ru: Путь к носителю может быть URL или NFS сервер (исключительно по архитектуре).
    Например <em>http://mirror.centos.org/centos/$version/os/$arch</em>, где <strong>$arch</strong> будет подпиской узла к актуальной архитектуре ОС и <strong>$version</strong>, <strong>$major</strong> and <strong>$minor</strong> будет подпиской на версию операционной системы. Носители с Solaris и Debian могут тоже использовать <strong>$release</strong>.

en: The NFS path to the media.
ru: Путь NFS к носителю.

en: The NFS path to the jumpstart control files.
ru: Путь NFS к управляющим файлам jumpstart.

en: The NFS path to the image directory.
ru: Путь NFS к каталогу с образами.

en: Choose a family
ru: Выберите семейство

en: Operating system family
ru: Семейство операционных систем

en: Edit Medium
ru: Изменить носитель

en: Installation Media
ru: Установочный носитель

en: New Medium
ru: Новый носитель

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Medium|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Medium|Path
ru: Путь

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Medium|Os family
ru: Семейство ОС

en: New installation medium
ru: Новый установочный носитель

en: Installation medium configuration
ru: Конфигурация установочного носителя

en: A medium represents the source of one or more operating system's installation files, accessible via the network.
      It will probably be a mirror from the internet or a copy of one or more CD or DVDs.
ru: Носитель представляет источник установочных файлов для одной или нескольких операционных систем, доступных по сети.
    Это может быть зеркало в сети Интернет или копия одного или нескольких CD или DVD дисков.

en: For example, if you have copied several Red Hat release disks into a directory structure where the disk images are named 5.8 or 6.2, and each contained both x86_64 and i386 binaries, then you
      could create a single medium entry describing them all.
      The entry, which could be just named 'Red Hat' could contain a path like this <em>'http://server/redhat/$version/$arch'</em>
ru: Например, если Вы скопировали несколько дисков с релизами Red Hat в один каталог со структурой образа диска и именами 5.8 или 6.2, и каждый содержит бинарники для x86_64 и i386, тогда Вы можете создать единый носитель дистрибьютива для них.
    Запись может иметь вид 'Red Hat' и содержать путь как <em>'http://server/redhat/$version/$arch'</em>.

en: The keywords <b>$version</b>, <b>$major</b> and <b>$minor</b> will be interpolated back into the path specification to calculate the true URL address.
ru: Строка пути будет содержать ключевые слова <b>$version</b>, <b>$major</b> и <b>$minor</b>. Они помогут точно определить версию операционной системы.

en: You may also associate one or more operating systems with this medium or alternatively set this up later on the %s page.
ru: Этому носителю можно сопоставить операционные системы или сделать это позже на странице %s.

en: The class of CPU supplied in this machine. This is primarily used by Sparc Solaris builds and can be left blank for other architectures. The value can be determined on Solaris via uname -m
ru: Класс процессора. Используется сборками Sparc Solaris и может быть оставлен пустым для других архитектур. Для этой цели на Solaris выполните команду «uname -m»

en: The class of the machine reported by the Open Boot Prom. This is primarily used by Sparc Solaris builds and can be left blank for other architectures. The value can be determined on Solaris via uname -i|cut -f2 -d,
ru: Класс компьютера в OpenBoot Prom. Используется сборками Sparc Solaris и может быть оставлен пустым для других архитектур. Для этой цели на Solaris выполните команду «uname -i|cut -f2 -d,»

en: General useful description, for example this kind of hardware needs a special BIOS setup
ru: Общие сведения, например о необходимости специальной конфигурации BIOS для заданного оборудования.

en: Edit Model
ru: Изменить модель

en: Hardware Models
ru: Оборудование

en: New Model
ru: Новая модель

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Model|Name
ru: Имя

en: Vendor class
ru: Класс производителя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Model|Hardware model
ru: Модель

en: Device identifier
ru: Идентификатор устройства

en: Device identifier for this interface. This may be different on various platforms and environments, here are some common examples.<br/><ul><li>Use the basic name for physical interface identifiers, e.g. <strong>eth0</strong> or <strong>em0</strong> with biosdevname.</li><li>For virtual interfaces, use either alias notation (<strong>eth0:1</strong>, name:index) or VLAN notation (<strong>eth0.15</strong>, name.tag).</li><li>For bonds it's common to use <strong>bond0</strong> on Linux, <strong>lagg0</strong> on FreeBSD systems.</li></ul>
ru: Идентификатор устройства для интерфейса. Он может содержать различные варианты платформ и окружений, здесь есть несколько общих примеров.<br/><ul><li>Использование базового имени физического интерфейса, например <strong>eth0</strong> или <strong>em0</strong> с именем устройства в BIOS.</li><li>Для виртуального интерфейса возможна нотация псевдонима (<strong>eth0:1</strong>, name:index) или нотация VLAN (<strong>eth0.15</strong>, name.tag).</li><li>Для агрегированного интерфейса используется <strong>bond0</strong> на Linux, <strong>lagg0</strong> на FreeBSD.</li></ul>

en: DNS name
ru: Имя DNS

en: Primary interface's DNS name and domain define host's FQDN
ru: DNS имя первичного интерфейса и объявление FQDN домена для узла

en: No domains
ru: Нет доменов

en: Suggest new
ru: Предложить новый

en: IP address auto-suggest
ru: Автовыбор IP-адреса

en: An IP address will be auto-suggested if you have a DHCP-enabled Smart Proxy on the subnet selected above.<br/><br/>The IP address can be left blank when:<br/><ul><li>provisioning tokens are enabled</li><li>the domain does not manage DNS</li><li>the subnet does not manage reverse DNS</li><li>and the subnet does not manage DHCP reservations</li></ul>
ru: IP адрес будет предложен автоматически, если у Вас включен DHCP капсуль для выбранной подсети.<br/><br/>IP адрес можно оставить пустым, если <br/><ul><li>активны ключи подготовки</li><li>домен не управляет DNS</li><li>подсеть не управляет обратным DNS</li><li>и подсеть не управляет резервацией DHCP</li></ul>

en: The Primary interface is used for constructing the FQDN of the host
ru: Первичный интерфейс используется для построения FQDN узла.

en: The Provisioning interface is used for TFTP of PXELinux (or SSH for image-based hosts)
ru: Подготовленный интерфейс используется для TFTP на PXELinux (или SSH для основанных на образах узлах)

en: from profile %s
ru: из профиля %s

en: Inherits from subnet VLAN ID if not set
ru: Унаследовано от кода VLAN подсети, если не установлено

en: Identifier of the interface to which this interface belongs, e.g. eth1
ru: Идентификатор интерфейса, к которому этот интерфейс принадлежит, например eth1

en: comma separated interface identifiers
ru: разделенные пробелом идентификаторы интерфейсов

en: space separated options, e.g. miimon=100
ru: разделенные пробелом параметры, например miimon=100

en: Virtual NIC
ru: Виртуальный сетевой адптер

en: Enable if this is an alias or VLAN interface, note that alias can be used only with static boot mode subnet
ru: Включено, если это псевдоним или VLAN интерфейс, заметьте, что псевдоним может быть использован только с подсетью режима статической загрузки

en: OS name from facter; e.g. RedHat
ru: Фактическое имя операционной системы, например RedHat

en: OS major version from facter; e.g. 6
ru: Фактический основной номер выпуска операционной системы, например 6

en: OS minor version from facter; e.g. 5
ru: Фактический минорный номер версии операционной системы, например 5

en: e.g. RHEL 6.5
ru: напр. RHEL 6.5

en: Family
ru: Семейство

en: e.g. karmic, lucid, hw0910 etc
ru: напр. karmic, lucid, hw0910

en: Root password hash
ru: Хэш пароля суперпользователя

en: Hash function to use. Change takes effect for new or updated hosts.
ru: Хэш функция для использования. Изменение будет иметь эффект для новых или обновленных узлов.

en: It is not possible to assign provisioning templates at this stage
ru: На этой стадии нельзя выбрать шаблоны

en: Please save the Operating System first and try again.
ru: Сохраните операционную систему и повторите попытку.

en: No templates found!
ru: Шаблоны не найдены

en: you probably need to configure your %s first.
ru: Сначала следует настроить %s.

en: Edit Operating System
ru: Изменить операционную систему

en: New Operating system
ru: Новая операционная система

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Operatingsystem|Name
ru: Имя

en: New Operating System
ru: Новая операционная система

en: Organization configuration
ru: Настройка организации

en: You must create an organization before continuing.
ru: Для продолжения необходимо создать организацию.

en: Using the organization system provides a way to group resources together for easy management.
ru: Организации позволяют сгруппировать системы, тем самым облегчая управление.

en: Organizations are particularly useful for Foreman installations where several customers or business units are managed with a single Foreman install.
ru: Организации значительно упрощают установку в разных бизнес-единицах и управление узлами из интерфейса Foreman.

en: locations
ru: участки

en: Organizations also work nicely in tandem with %{locations}.
ru: Оптимальную комбинацию составляют организации и %{locations}.

en: Valid host group and environment combinations
ru: Комбинации групп и окружений

en: Add combination
ru: Добавить комбинацию

en: Association
ru: Сопоставления

en: Snippet
ru: Фрагмент

en: Not relevant for snippet
ru: Неприменимо к фрагменту

en: How templates are determined
ru: Определение шаблонов

en: When editing a Template, you must assign a list of Operating Systems which this Template can be used with. Optionally, you can restrict a template to a list of Hostgroups and/or Environments
ru: При редактировании шаблона надо настроить список операционных систем, к которым он может применяться. В противном случае использование шаблона можно ограничить группами узлов и окружениями.

en: When a Host requests a template (e.g. during provisioning), Foreman will select the best match from the available templates of that type, in the following order:
ru: Если узел требует наличия шаблона (например, в процессе его подготовки), Foreman выберет наиболее подходящий шаблон, отдавая приоритет в порядке:

en: Host group and Environment
ru: Группа узлов и окружение

en: Host group only
ru: Только группа

en: Environment only
ru: Только окружение

en: Operating system default
ru: Операционная система по умолчанию

en: The final entry, Operating System default, can be set by editing the %s page.
ru: Стандартный шаблон можно настроить на странице %s.

en: Applicable<br>Operating Systems
ru: Применимые<br>Операционные системы

en: Template diff
ru: Отличия шаблонов

en: Edit Template
ru: Изменить шаблон

en: Provisioning Templates
ru: Шаблоны подготовки

en: New Template
ru: Новый шаблон

en: Build PXE Default
ru: Создать PXE по умолчанию

en: You are about to change the default PXE menu on all configured TFTP servers - continue?
ru: Вы собираетесь изменить меню PXE по умолчанию для всех настроенных серверов TFTP.  Продолжить?

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ProvisioningTemplate|Name
ru: Имя

en: Host group / Environment
ru: Группа узлов/ окружение

en: Kind
ru: Тип

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ProvisioningTemplate|Snippet
ru: Фрагмент

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ProvisioningTemplate|Locked
ru: Заблокировано

en: This template is locked for editing.
ru: Этот шаблон заблокирован для редактирования

en: Edit Partition Table
ru: Изменить таблицу разделов

en: Partition Tables
ru: Таблицы разделов

en: New Partition Table
ru: Новая таблица разделов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Ptable|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Ptable|Os family
ru: Семейство ОС

en: Ptable|Snippet
ru: Фрагмент

en: Ptable|Locked
ru: Заблокировано

en: Partition table configuration
ru: Настройка таблицы разделов

en: A partition table entry represents either
ru: Таблица разделов может быть определена двумя способами:

en: An explicit layout for the partitions of your hard drive(s). E.G.
ru: Явно, то есть схема разделов определяется вручную, например:

en: A script to dynamically calculate the desired sizes. E.G.
ru: С помощью сценария для динамического формирования разделов необходимого размера, например:

en: The inclusion of the keyword string <b>#Dynamic</b> at the start of a line lets Foreman know that this is not an explicit disk layout and must treated as a shell script, executed prior
      to the install process and that the explicit partition table will be found at <b>/tmp/diskpart.cfg</b> during the build process.
ru: Включение ключевого слова <b>#Dynamic</b> в начале строки дает Foreman'у понимание, что это не ясная структура диска и он должен выполнить сценарий оболочки, перед установки, сама же таблица разделов будет находится в <b>/tmp/diskpart.cfg</b> во время процесса сборки.

en: The dynamic partitioning style is currently only available for the Red Hat family of operating systems, all others must provide an explicit list of partitions and sizes.
ru: Динамическое разбиение пока доступно только для операционных систем Red Hat — для остальных таблицы разделов надо настроить отдельно.

en: You may also associate one or more operating systems with this partition table or alternatively set this up later on the %s page
ru: Этой таблице разделов можно сопоставить операционные системы или сделать это позже на странице %s.

en: PuppetCA on %s
ru: PuppetCA на %s

en: Filter by state: %s
ru: Отфильтрованы по состоянию: %s

en: Autosign Entries
ru: Записи авто связок

en: Valid from
ru: Действителен с

en: Expires
ru: Истекает

en: Sign
ru: Подписать

en: Included Classes
ru: Включенные классы

en: Not authorized to edit classes
ru: Недостаточно разрешений для изменения классов

en: Available Classes
ru: Доступные классы

en: Filter classes
ru: Фильтр классов

en: Smart Class Parameter
ru: Смарт-параметры

en: Smart Variables
ru: Смарт-переменные

en: Puppet environments
ru: Окружения Puppet

en: This Puppet class has no parameters in its signature.
ru: Подпись класса Puppet не содержит параметров.

en: To update the class signature, go to the Puppet Classes page and select "Import".
ru: Чтобы обновить подпись, перейдите на страницу классов Puppet и нажмите «Импорт».

en: Undo remove
ru: Отменить удаление

en: Filter by name
ru: Отфильтрованы по имени

en: Add Variable
ru: Добавить переменную

en: Edit Puppet Class %s
ru: Изменить класс Puppet %s

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Puppetclass|Name
ru: Имя

en: Environments and documentation
ru: Окружения и документация

en: Variables
ru: Переменные

en: Override all parameters
ru: Перезаписать все параметры

en: This will set all parameters of the class %s as overridden. Continue?
ru: Это установит все параметры класса %s как перезаписываемые. Продолжить?

en: This will reset parameters of the class %s to their default values. Continue?
ru: Это сбросит все параметры класса %s в значения по умолчанию. Продолжить?

en: Set parameters to defaults
ru: Установить параметр по умолчанию

en: Oops
ru: Упс

en: Either you didnt generate the puppetdocs (see <a rel="external" href="%{url}">here</a>) or the class <strong>%{name}</strong> could not be found in environment <strong>%{environment}</strong><br/> Please ensure that the class <strong>%{name}</strong>s declaration is accessible via the modulepath associated with <strong>%{environment}</strong>.
ru: Возможно, вы не создали <a rel="external" href="%{url}">puppetdocs</a>, или в окружении  <strong>%{environment}</strong> нет класса <strong>%{name}</strong>.<br/> Добавьте объявление класса  <strong>%{name}</strong> в окружение <strong>%{environment}</strong>.

en: Realm name, e.g. EXAMPLE.COM
ru: Имя области (например, EXAMPLE.COM)

en: Type of realm, e.g. FreeIPA
ru: Тип области, например FreeIPA

en: Realm type
ru: Тип области

en: Realm proxy
ru: Прокси для области

en: Realm proxy to use within this realm
ru: Прокси для этой области

en: Edit Realm
ru: Изменить область определения

en: New Realm
ru: Новая область

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Realm|Name
ru: Имя

en: Foreman supports automatically creating realm entries for new hosts.  When a realm is selected for a host, Foreman contacts the relevant realm smart proxy to create an entry for the host and retrieve it's one-time registration password.
ru: Foreman поддерживает автоматическое создание записей областей для новых узлов. Когда область выбрана для узла, Foreman содержит уместный капсуль для создания записи для узла и извлечения его однажды созданного пароля.

en: Restart<br>Failures
ru: Неудачный<br>перезапуск

en: Delete report for %s?
ru: Удалить отчет %s?

en: Report Metrics
ru: Метрика

en: Total
ru: Всего

en: Nothing to show
ru: Нет результатов

en: Reported at %s
ru: Получен %s

en: Host times seems to be adrift!
ru: Время узла отличается.

en: Host reported time is <em>%s</em>
ru: Узел сообщил время:  <em>%s</em>

en: Foreman report creation time is <em>%s</em>
ru: Время создания отчета Foreman: <em>%s</em>

en: Which is an offset of <b>%s</b>
ru: Разница составляет <b>%s</b>

en: Other reports for this host
ru: Другие отчеты для этого узла

en: Diff View
ru: Список отличий

en: Puppet Reports
ru: Отчеты Puppet

en: You don't seem to have any reports, if you wish to configure Puppet to forward it reports to Foreman, please follow
ru: Нет отчетов. Чтобы настроить получение отчетов от Puppet, см.

en: setting up reporting
ru: настройка отчетов

en: and
ru: и

en: e-mail reporting
ru: отправка отчетов по электронной почте

en: This page will self destruct once a report comes in.
ru: Вид этой страницы изменится после получения отчета.

en: Please save the role first. You can edit it later to add filters
ru: Пожалуйста сначала сохраните роль. Вы можете изменить ее позже или добавить фильтр.

en: Loading filters...
ru: Загрузка фильтров...

en: Edit Roles
ru: Изменить роли

en: New role
ru: Новая роль

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Role|Name
ru: Имя

en: Add filter
ru: Добавить фильтр

en: New Role
ru: Новая роль

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Setting|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Setting|Value
ru: Значение

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Setting|Description
ru: Описание

en: Smart Proxy
ru: Капсуль

en: Edit Proxy
ru: Редактировать прокси

en: New Smart Proxy
ru: Новый капсуль

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: SmartProxy|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: SmartProxy|Url
ru: URL

en: New Proxy
ru: Новый прокси

en: Optional: Gateway for this subnet
ru: Дополнительно: шлюз подсети

en: Optional: Primary DNS for this subnet
ru: Дополнительно: основной DNS-сервер для этой подсети

en: Optional: Secondary DNS for this subnet
ru: Дополнительный DNS-сервер для этой подсети

en: IP Address Management
ru: IP адрес управления

en: You can select one of three possible IPAM modes:<br/><ul><li><strong>DHCP</strong> - will manage the IP on DHCP through assigned DHCP proxy, auto-suggested IPs come from DHCP</li><li><strong>Internal DB</strong> - use internal DB to auto-suggest free IP based on other interfaces on same subnet respecting range if specified, useful mainly with static boot mode</li><li><strong>None</strong> - leave IP management solely on user, no auto-suggestion</li></ul>
ru: Вы можете выбрать один из трех возможных модуля IPAM: <br/><ul><li><strong>DHCP</strong> - будет управлять IP на DHCP через закрепленный прокси DHCP, автоматечкое предложение IP будет идти от DHCP</li><li><strong>Internal DB</strong> - использование встроенной БД для автоматического предложения свободных IP адресов, основываясь на интерфейсах подсети из указанного диапазона, используется в основном для статического режима загрузки</li><li><strong>None</strong> - оставить IP адрес на совести пользователя, без автоматического предложения</li></ul>

en: Optional: Starting IP Address for IP auto suggestion
ru: Дополнительно: начальный IP-адрес для автоматического подбора

en: Optional: Ending IP Address for IP auto suggestion
ru: Дополнительно: конечный IP-адрес для автоматического подбора

en: Optional: VLAN ID for this subnet
ru: Дополнительно: VLAN ID для этой подсети

en: Default boot mode for interfaces assigned to this subnet
ru: Режим загрузки по умолчанию для интерфейсов связанных с этой подсетью

en: Proxies
ru: Прокси

en: DHCP Proxy
ru: DHCP прокси

en: TFTP Proxy
ru: TFTP прокси

en: DNS Proxy to use within this subnet for managing PTR records, note that A records are managed via Domain DNS proxy
ru: DNS прокси используемый с подсетью для управления PTR записями, напоминание о том что A записи управляются через DNS прокси домена

en: Edit Subnet
ru: Изменить подсеть

en: The following subnets have been found
ru: Обнаружены подсети:

en: New Subnet
ru: Новая подсеть

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|Network
ru: Сеть

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|Vlanid
ru: VLAN ID

en: Select organizations
ru: Выберите организации

en: Select locations
ru: Выберите участки

en: Default on login
ru: По умолчанию при входе

en: Edit Properties
ru: Измените свойства

en: Assigning hosts to %{taxonomy_name} will also update %{taxonomy_name} to include all the resources that the selected hosts are currently using.
ru: При сопоставлении узлов %{taxonomy_name} все используемые узлами ресурсы также будут добавлены в %{taxonomy_name}.

en: Assign All
ru: Назначить всё

en: Assign the %{count} host with no %{taxonomy_single} to %{taxonomy_name} | Assign all %{count} hosts with no %{taxonomy_single} to %{taxonomy_name}
ru[0]: Связать %{count} узел с %{taxonomy_single} по %{taxonomy_name}
ru[1]: Связать %{count} узла с %{taxonomy_single} по %{taxonomy_name}
ru[3]: Связать %{count} узлов с %{taxonomy_single} по %{taxonomy_name}

en: Manually Assign
ru: Связать вручную

en: Manually select and assign hosts with no %s
ru: Если %s не задан, выбрать узлы вручную

en: Proceed to Edit
ru: Приступить к редактированию

en: Skip assign hosts and proceed to edit %s settings
ru: Пропустить выбор узлов и настроить %s

en: Clone %s
ru: Клонировать %s

en: Fix Mismatches
ru: Исправить несоответствия

en: Mismatches Report
ru: Отчет о несоответствиях

en: Notice:
ru: Примечание:

en: There is | There are
ru[0]: Существует
ru[1]: Существуют
ru[3]: Существуют

en: %{count} host with no %{taxonomy_single} assigned | %{count} hosts with no %{taxonomy_single} assigned
ru[0]: %{count} узел не связан с %{taxonomy_single}
ru[1]: %{count} узла не связано с %{taxonomy_single}
ru[3]: %{count} узлов не связано с %{taxonomy_single}

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Taxonomy|Name
ru: Имя

en: Select hosts to assign to %s
ru: Выбрать узлы для связи с %s

en: Mismatches
ru: Несоответствия

en: Fix All Mismatches
ru: Исправить все несоответствия

en: Location/Organization
ru: Участок/организация

en: Mismatch Details
ru: Описание

en: No hosts are mismatched!
ru: Нет несоответствий.

en: All hosts data matches configurations for locations and organizations.
ru: Все данные узлов соответствуют конфигурациям участков и организаций.

en: Warning: This template is locked. You may only change the associations. Please %s it to customize.
ru: Предупреждение: Этот шаблон заблокирован. Вы можете изменить только связанности. Пожалуйста используйте %s для настройки.

en: clone
ru: клон

en: Useful template functions and macros
ru: Примеры шаблонов функций и макросов

en: Note: %s
ru: Примечание: %s

en: Template editor
ru: Редактор шаблонов

en: Code
ru: Код

en: Diff
ru: Отличие

en: Preview
ru: Просмотр

en: Key Binding
ru: Комбинации клавиш

en: Selecting a file will override the editor and load the file instead
ru: При выборе файла параметры в окне редактора будут переопределены

en: Audit Comment
ru: Проверить комментарий

en: The Audit Comment field is saved with the template auditing to document the template changes
ru: Комментарий будет сохраняться в шаблон и добавляться к документам, изменяемым на его основе.

en: Revert
ru: Отменить

en: Show Diff
ru: Показать отличия

en: Save something and try again
ru: Сохраните и повторите попытку.

en: No history found
ru: Нет событий

en: Please Select
ru: Выберите

en: Show Host
ru: Показать узел

en: Edit Trend %s
ru: Изменить динамику %s

en: Fact Name
ru: Имя факта

en: Display Name
ru: Экранное имя

en: Add Trend Counter
ru: Добавить вычислитель тенденций

en: No trend counter defined.
ru: Критерий динамики не определен.

en: To define trend counters, use the Add Trend Counter button.
ru: Чтобы определить параметры построения динамики, нажмите кнопку «Добавить критерий».

en: To start collecting trend data, set a cron job to execute 'foreman-rake trends:counter' every Puppet Interval (%s minutes).
ru: Для старта сбора динамики, настройте задание планировщика на запуск 'foreman-rake trends:counter' через каждый интервал Puppet (%s минут).

en: No trend counter found.
ru: Критерий динамики не найден.

en: To start collecting trend data, set a cron job to execute <span class='black'>foreman-rake trends:counter</span> every Puppet Interval (%s minutes)
ru: Для старта сбора динамики, настройте задание планировщика на запуск <span class='black'>foreman-rake trends:counter</span> через каждый интервал Puppet (%s минут)

en: Action
ru: Действие

en: Show Trends
ru: Показать динамику

en: Delete all the trend history for %s?
ru: Удалить историю динамики %s?

en: Last updated %s ago
ru: Обновлено %s назад

en: New Trend
ru: Новый критерий

en: Trends for %s
ru: Динамика %s

en: Number of Hosts
ru: Число узлов

en: Your Foreman user account has been created:
ru: Ваша учетная запись  Foreman была создана:

en: Username
ru: Имя

en: Please login to %{foreman_url} to change your password
ru: Пожалуйста войдите в систему по %{foreman_url} для смены Вашего пароля

en: External user group
ru: Внешняя группа пользователей

en: User group
ru: Группа пользователя

en: External groups
ru: Внешние группы

en: User Groups
ru: Группы пользователей

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Usergroup|Name
ru: Имя

en: Usergroup|Auth source
ru: Источник аутентификации

en: Refresh
ru: Обновить

en: Synchronize group from authentication source
ru: Синхронизировать группу с источником авторизации

en: Show linked external user groups
ru: Показать связанные внешние группы пользователей

en: Add external user group
ru: Добавить внешнюю группу пользователей

en: link external user group with this user group
ru: связать внешнюю группу пользователей с этой группой

en: Edit User group
ru: Параметры группы пользователей

en: New User group
ru: Новая группа пользователей

en: Build a query for %{mailer}
ru: Собрать запрос для %{mailer}

en: Email Preferences
ru: Почтовые предпочтения

en: Browser locale
ru: Язык обозревателя

en: Language
ru: Язык

en: Browser timezone
ru: Временная зона обозревателя

en: Authorized by
ru: Авторизован

en: Password
ru: Пароль

en: Verify
ru: Подтверждение

en: General
ru: Общее

en: Please save the user first before assigning email notifications.
ru: Пожалуйста сохраните пользователя перед назначением почтовых уведомлений.

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Subscribe
ru: Подписка

en: No emails
ru: Нет сообщений

en: Edit User
ru: Параметры пользователя

en: Logout
ru: Выход

en: Click to log in again.
ru: Нажмите, чтобы войти заново.

en: Version %{version}
ru: Версия %{version}

en: New User
ru: Новый пользователь

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User|Login
ru: Имя входа

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User|Firstname
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User|Lastname
ru: Фамилия

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User|Mail
ru: Электронная почта

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User|Admin
ru: Администратор

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User|Last login on
ru: Последний вход

en: Login
ru: Вход

en: Please wait...
ru: Подождите...

en: %{record} is used by %{what}
ru: %{what} уже использует %{record}

en: Adding would cause a cycle!
ru: Добавление приведет к зацикливанию.

note: TRANSLATORS: Provide locale name in native language (e.g. English, Deutsch or Portugues)
en: locale_name
ru: Русский

en: Unable to get BMC providers
ru: Поставщики BMC не найдены

en: Unable to get installed BMC providers
ru: Не удалось получить список установленных поставщиков BMC

en: Unable to perform boot BMC operation
ru: Не удалось выполнить операцию загрузки BMC

en: Unable to perform power BMC operation
ru: Не удалось выполнить операцию управления питанием BMC

en: Unable to perform identify BMC operation
ru: Не удалось выполнить операцию идентификации BMC

en: Unable to perform lan BMC operation
ru: Не удалось выполнить операцию LAN BMC

en: Unable to retrieve DHCP subnets
ru: Не удалось получить подсети DHCP

en: Unable to retrieve DHCP subnet
ru: Не удалось получить подсеть DHCP

en: Unable to retrieve unused IP
ru: Не удалось получить свободный IP

en: Unable to retrieve DHCP entry for %s
ru: Не удалось получить запись DHCP %s

en: Unable to set DHCP entry
ru: Не удалось настроить запись DHCP

en: Unable to delete DHCP entry for %s
ru: Не удалось удалить запись DHCP %s

en: Unable to set DNS entry
ru: Не удалось настроить запись DNS

en: Unable to delete DNS entry
ru: Не удалось удалить запись DHCP

en: Unable to detect features
ru: Не удалось определить функции

en: for proxy
ru: для прокси

en: Unable to get environments from Puppet
ru: Не удалось получить окружения из Puppet

en: Unable to get environment from Puppet
ru: Не удалось получить окружение из Puppet

en: Unable to get classes from Puppet for %s
ru: Не удалось получить классы для %s из Puppet

en: Unable to execute Puppet run
ru: Не удалось выполнить puppetrun

en: Unable to get PuppetCA autosign
ru: Не удалось получить PuppetCA автоподпись

en: Unable to set PuppetCA autosign for %s
ru: Не удалось настроить PuppetCA автоподпись для %s

en: Unable to delete PuppetCA autosign for %s
ru: Не удалось удалить PuppetCA autosign для %s

en: Unable to sign PuppetCA certificate for %s
ru: Не удалось подписать сертификат PuppetCA для %s

en: Unable to delete PuppetCA certificate for %s
ru: Не удалось удалить сертификат PuppetCA для %s

en: Unable to get PuppetCA certificates
ru: Сертификаты PuppetCA не найдены

en: Unable to create realm entry
ru: Не удалось создать запись области определения

en: Unable to set TFTP boot entry for %s
ru: Не удалось настроить загрузочную запись TFTP %s

en: Unable to delete TFTP boot entry for %s
ru: Не удалось удалить загрузочную запись TFTP %s

en: Unable to fetch TFTP boot file
ru: Не удалось получить загрузочный файл TFTP

en: Unable to detect TFTP boot server
ru: Загрузочный сервер TFTP не обнаружен

en: Unable to create default TFTP boot menu
ru: Не удалось создать исходное меню загрузки TFTP

en: No free ports available for websockify, try again later
ru: Нет свободных портов для веб-сокетов, попробуйте позднее

en: No documentation found
ru: Документация не найдена

en: We have not found any documentation for your API.
ru: Мы не смогли найти какой-либо документации для Вашего API.

en: Follow %{href} on how to describe your controllers.
ru: Следуйте %{href} для описания Ваших контроллеров.

en: further instructions
ru: последующие интсрукции

en: Oops!!
ru: Упс!!

en: Resource %{res} not found.
ru: Ресурс %{res} не найден.

en: Method %{method} not found for resource %{resource}.
ru: Метод %{method} не найден для ресурса %{resource}.

en: Try going to %{href}
ru: Попробуйте пройти по %{href}

en: %{app_name} API documentation homepage
ru: %{app_name} домашняя страница документации по API

en: required
ru: требуется

en: optional
ru: необязательно

en: nil allowed
ru: нулевое разрешение

en: Param name
ru: Имя параметра

en: Params
ru: Параметры

en: Examples
ru: Примеры

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Errors
ru: Ошибки

en: Supported Formats
ru: Поддерживаемые форматы

en: Please enable JavaScript to view the %{comments_href}.
ru: Пожалуйста включите JavaScript что бы увидеть %{comments_href}.

en: comments powered by %{disqus}
ru: комментарий от %{disqus}

en: API documentation
ru: Документация по API

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Architecture|Hostgroups count
ru: Количество групп узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Architecture|Hosts count
ru: Количество узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Audited::Adapters::ActiveRecord::Audit|Action
ru: Действие

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Audited::Adapters::ActiveRecord::Audit|Associated name
ru: Связанное имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Audited::Adapters::ActiveRecord::Audit|Associated type
ru: Связанный тип

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Audited::Adapters::ActiveRecord::Audit|Auditable name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Audited::Adapters::ActiveRecord::Audit|Auditable type
ru: Тип

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Audited::Adapters::ActiveRecord::Audit|Audited changes
ru: Изменения

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Audited::Adapters::ActiveRecord::Audit|Comment
ru: Комментарий

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Audited::Adapters::ActiveRecord::Audit|Remote address
ru: Удаленный адрес

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Audited::Adapters::ActiveRecord::Audit|User type
ru: Тип пользователя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Audited::Adapters::ActiveRecord::Audit|Username
ru: Имя пользователя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Audited::Adapters::ActiveRecord::Audit|Version
ru: Версия

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Auth source
ru: Источник аутентификации

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Account
ru: Учетная запись

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Account password
ru: Пароль

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Attr firstname
ru: Настоящее имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Attr lastname
ru: Фамилия

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Attr login
ru: Имя входа

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Attr mail
ru: Почта

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Attr photo
ru: Фотография

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Base dn
ru: Базовое DN

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Groups base
ru: Базовые группы

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Ldap filter
ru: Фильтр LDAP

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Port
ru: Порт

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Server type
ru: Тип сервера

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: AuthSource|Tls
ru: TLS

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Bookmark
ru: Закладка

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Bookmark|Owner type
ru: Тип владельца

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Compute attribute
ru: Вычислительный атрибут

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ComputeAttribute|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ComputeAttribute|Vm attrs
ru: Атрибуты ВМ

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ComputeProfile|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ComputeResource|Attrs
ru: Атрибуты

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ComputeResource|Description
ru: Описание

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ComputeResource|Password
ru: Пароль

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ComputeResource|Url
ru: URL

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ComputeResource|User
ru: Пользователь

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ComputeResource|Uuid
ru: UUID

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Config group
ru: Группа настроек

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ConfigGroup|Config group classes count
ru: Количество групп настроек классов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ConfigGroup|Hostgroups count
ru: Количество групп узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ConfigGroup|Hosts count
ru: Количество узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ConfigGroup|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Provisioning template
ru: Шаблон подготовки

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ProvisioningTemplate|Default
ru: По умолчанию

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ProvisioningTemplate|Template
ru: Шаблон

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ProvisioningTemplate|Vendor
ru: Производитель

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Domain|Hostgroups count
ru: Количество групп узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Domain|Hosts count
ru: Количество узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Domain|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Environment|Hostgroups count
ru: Количество групп узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Environment|Hosts count
ru: Количество узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: External usergroup
ru: Внешняя группа пользователя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: ExternalUsergroup|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Fact name
ru: Имя факта

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: FactName|Ancestry
ru: Иерархия

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: FactName|Compose
ru: Состав

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: FactName|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: FactName|Short name
ru: Краткое название

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Fact value
ru: Значение факта

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Feature
ru: Функция

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Feature|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Filter|Taxonomy search
ru: Поиск таксономии

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Build
ru: Сборка

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Certname
ru: Сертификат

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Comment
ru: Комментарий

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Disk
ru: Диск

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Enabled
ru: Включено

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Grub pass
ru: Пароль загрузчика

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Image file
ru: Образ

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Installed at
ru: Установлен в

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Ip
ru: IP

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Last compile
ru: Последняя компиляция

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Last freshcheck
ru: Последняя проверка

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Last report
ru: Последний отчет

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Mac
ru: MAC

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Managed
ru: Управление узлом

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Otp
ru: Otp

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Owner type
ru: Тип владельца

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Primary interface
ru: Первичный интерфейс

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Provision method
ru: Метод подготовки

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Puppet status
ru: Состояние Puppet

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Root pass
ru: Пароль суперпользователя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Serial
ru: Серийный

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Use image
ru: Использует образ

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host::Base|Uuid
ru: UUID

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Host config group
ru: Узел группы настроек

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: HostConfigGroup|Host type
ru: Тип узла

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Hostgroup|Ancestry
ru: Иерархия

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Hostgroup|Grub pass
ru: Пароль загрузчика

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Hostgroup|Image file
ru: Образ

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Hostgroup|Root pass
ru: Пароль root

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Hostgroup|Title
ru: Заголовок

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Hostgroup|Use image
ru: Использует образ

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Hostgroup|Vm defaults
ru: ВМ по умолчанию

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Image|Iam role
ru: Роль IAM

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Image|Password
ru: Пароль

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Key pair
ru: Пара ключей

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: KeyPair|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: KeyPair|Public
ru: Открытый

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: KeyPair|Secret
ru: Закрытый

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Lookup key
ru: Ключ поиска

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Avoid duplicates
ru: Избегать повторений

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Default value
ru: По умолчанию

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Description
ru: Описание

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Is param
ru: Параметр:

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Key
ru: Ключ

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Key type
ru: Тип ключа

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Lookup values count
ru: Число значений

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Merge overrides
ru: Слить переопределения

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Override
ru: Переопределить

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Path
ru: Путь

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Required
ru: Обязательный

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Validator rule
ru: Правило

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupKey|Validator type
ru: Тип

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Lookup value
ru: Значение поиска

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupValue|Match
ru: Соответствие

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: LookupValue|Value
ru: Значение

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Medium|Config path
ru: Путь конфигурации

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Medium|Image path
ru: Путь к образу

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Medium|Media path
ru: Путь к носителю

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Message
ru: Сообщение

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Message|Digest
ru: Дайджест

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Message|Value
ru: Значение

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Model|Hosts count
ru: Количество узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Model|Info
ru: Описание

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Model|Vendor class
ru: Класс производителя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Attached devices
ru: Подключенные устройства

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Attached to
ru: Подключено к

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Attrs
ru: Атрибуты

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Bond options
ru: Параметры агрегации

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Identifier
ru: Идентификатор

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Ip
ru: IP

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Link
ru: Связь

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Mac
ru: MAC

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Managed
ru: Управляется

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Mode
ru: Режим

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Password
ru: Пароль

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Provider
ru: Поставщик

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Tag
ru: Метка

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Username
ru: Имя пользователя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Nic::Base|Virtual
ru: Виртуальный

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Operatingsystem
ru: ОС

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Operatingsystem|Description
ru: Описание

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Operatingsystem|Hostgroups count
ru: Количество групп узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Operatingsystem|Hosts count
ru: Количество узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Operatingsystem|Major
ru: Выпуск

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Operatingsystem|Minor
ru: Версия

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Operatingsystem|Nameindicator
ru: Индикатор

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Operatingsystem|Password hash
ru: Хэш пароля

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Operatingsystem|Release name
ru: Название выпуска

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Operatingsystem|Title
ru: Заголовок

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Parameter
ru: Параметр

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Parameter|Hidden value
ru: Скрытое значение

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Parameter|Priority
ru: Приоритет

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Permission|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Permission|Resource type
ru: Тип ресурса

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Ptable
ru: Таблица разделов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Ptable|Layout
ru: Описание

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Puppetclass|Global class params count
ru: Количество глобальных классов параметров

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Puppetclass|Hostgroups count
ru: Количество групп узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Puppetclass|Hosts count
ru: Количество узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Puppetclass|Lookup keys count
ru: Количество ключей

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Realm|Hostgroups count
ru: Количество групп узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Realm|Hosts count
ru: Количество узлов

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Realm|Realm type
ru: Тип области

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Report
ru: Отчет

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Report|Metrics
ru: Метрика

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Report|Reported at
ru: Время

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Report|Status
ru: Статус

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Role|Builtin
ru: Встроенная

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Role|Permissions
ru: Разрешения

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Setting
ru: Параметр

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Setting|Category
ru: Категория

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Setting|Default
ru: По умолчанию

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Setting|Settings type
ru: Тип параметров

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Smart proxy
ru: Смарт-прокси

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Source
ru: Источник

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Source|Digest
ru: Дайджест

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Source|Value
ru: Значение

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|Boot mode
ru: Режим загрузки

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|Dns primary
ru: Основной DNS

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|Dns secondary
ru: Дополнительный DNS

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|From
ru: Начиная с

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|Gateway
ru: Шлюз

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|Ipam
ru: Назначение IP

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|Mask
ru: Маска

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|Priority
ru: Приоритет

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Subnet|To
ru: Заканчивая

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Taxable taxonomy
ru: Разбиение классификации

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: TaxableTaxonomy|Taxable type
ru: Тип классификации

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Taxonomy
ru: Классификация

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Taxonomy|Ancestry
ru: Предки

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Taxonomy|Ignore types
ru: Игнорировать тип

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Taxonomy|Title
ru: Заголовок

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Template kind
ru: Тип шаблона

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: TemplateKind|Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Token
ru: Токен

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Token|Expires
ru: Истекает

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Token|Value
ru: Значение

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Trend
ru: Динамика

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Trend|Fact name
ru: Имя факта

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Trend|Fact value
ru: Значение факта

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Trend|Name
ru: Значение

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Trend|Trendable type
ru: Тип

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Trend counter
ru: Критерий

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: TrendCounter|Count
ru: Число

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User|Avatar hash
ru: Хэш изображения

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User|Locale
ru: Язык

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User|Lower login
ru: Имя пользователя в нижнем регистре

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User|Password hash
ru: Хэш пароля

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User|Password salt
ru: Соль

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: User role
ru: Роль пользователя

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: UserRole|Owner type
ru: Тип владельца

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Usergroup
ru: Группа пользователей

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Usergroup|Admin
ru: Администратор

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: Usergroup member
ru: Член группы пользователей

note: TRANSLATORS: "Table name" or "Table name|Column name" for error messages
en: UsergroupMember|Member type
ru: Тип
